Lysander Spooner

V tomto článku prozkoumáme fascinující svět Lysander Spooner a vše, co tento koncept může zahrnovat. Od svého vzniku až po dopad na současnou společnost byl Lysander Spooner v průběhu historie předmětem debat, studií a úvah. Na stránkách tohoto článku se ponoříme do mnoha aspektů Lysander Spooner, analyzujeme jeho význam v různých kontextech a jeho vliv na naše životy. Kritickým a reflexivním pohledem prozkoumáme roli, kterou Lysander Spooner hraje v naší moderní společnosti a jak se v průběhu času vyvíjela. Připravte se na fascinující cestu po Lysander Spooner a objevte vše, co tento koncept nabízí.

Lysander Spooner
Narození19. ledna 1808
Athol
Úmrtí14. května 1887 (ve věku 79 let)
Boston
Místo pohřbeníForest Hills Cemetery
Povoláníadvokát, novinář, esejista, filozof, mírový aktivista, byznysmen, publicista a anarchista
Nábož. vyznánídeismus
RodičeAsa Spooner[1]
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lysander Spooner (19. ledna 1808 Athol14. května 1887 Boston) byl americký spisovatel, právník a filozof, představitel deismu, libertarianismu a anarchismu.

Vyrostl na rodinné farmě v Massachusetts, byl druhý z devíti dětí a dostal jméno podle spartského krále Lýsandra. Otevřel si ve Worcesteru advokátní kancelář, ačkoli nesplňoval tehdejší podmínky ohledně délky studia a praxe. Napadl tento požadavek jako diskriminaci nemajetných lidí, kteří si nemohou dovolit trávit čas na univerzitě, a podařilo se mu skutečně dosáhnout změny zákona. Pak se pokoušel spekulovat s pozemky, ale o investice ho připravila panika roku 1837. V roce 1844 založil firmu American Letter Mail Company, která se měla stát levnou konkurencí státní pošty, vleklé soudní spory s monopolem však vedly k jejímu zániku.[2]

Jeho myšlenky vycházejí z krajního individualismu a upřednostňování přirozeného práva, hlavní autoritou byl pro něj logický rozum. Patřil k významným abolicionistům a vydal knihu The Unconstitutionality of Slavery (Neústavnost otroctví), zároveň však hájil právo jižanských států oddělit se od Unie.[3] Byl členem První internacionály a přispíval do časopisu Liberty, který vydával Benjamin Tucker. Sympatizoval rovněž s následovníky Williama Millera, kteří v očekávání konce světa odmítali pracovat.

Ke Spoonerovi jako zásadnímu odpůrci práva státu na vybírání daní se hlásí anarchokapitalisté,[4] zatímco radikální levice z jeho myšlenek zdůrazňuje hlavně odmítání námezdní práce a bankovního systému.[5]

Reference

  1. Geni.com.
  2. Business Insider Dostupné online
  3. Abbeville Institute Dostupné online
  4. Libertarianism Dostupné online
  5. Spunk Library Dostupné online

Literatura

Externí odkazy