V dnešním článku se ponoříme do fascinujícího světa Lvovská církevní provincie. Od svých počátků až po dopad na moderní společnost je Lvovská církevní provincie pro mnohé předmětem zájmu a kontroverze. V průběhu let se Lvovská církevní provincie vyvíjel a přizpůsoboval kulturním a technologickým změnám a zanechal hlubokou stopu v historii. Prozkoumáme nejdůležitější aspekty Lvovská církevní provincie, od jeho vlivu na populární kulturu až po jeho důsledky ve vědecké oblasti. Připojte se k nám na této vzrušující cestě za poznáním všeho, co souvisí s Lvovská církevní provincie.
Lvovská církevní provincie (v letech 1366–1412/14 Haličská církevní provincie) je církevní provincie římskokatolické církve na území Ukrajiny.
Novou církevní provincii zřídil roku 1367 papež Urban V. na žádost polského krále Kazimíra III. Velikého jako vrchol organizace římskokatolické církevní správy na Kazimírem dobytém území západní Ukrajiny. Sídlo arcibiskupa-metropolity bylo původně v Haliči, brzy však bylo navrženo jeho přenesení do většího a obranyschopnějšího Lvova, což schválil papež Jan XXIII. bulou ze dne 28. srpna 1412, vyhlášenou haličským metropolitou dne 24. prosince 1414.
Lvovská církevní provincie zabírala jihovýchodní část polské monarchie; s posuny hranic ve prospěch Ruska zde římskokatolická církevní organizace zanikala. Po trojím dělení Polska proběhlo několik reorganizačních kroků a Lvovská provincie v letech 1818–1925 odpovídala rakousko-uherské korunní zemi Haliči. Změny církevně-správních hranic v rámci obnovené Polské republiky provedl papež Pius XI. bulou Vixdum Poloniae unitas.[1] Římskokatolická církevní správa na území Ukrajiny, které připadlo Sovětskému svazu po roce 1920 (diecéze žytomyrská) a po roce 1939 (diecéze lucká a většina arcidiecéze lvovské), byla rozvrácena. Po pádu komunismu, roku 1991, byla Lvovská církevní provincie reaktivována a reorganizována tak, aby zahrnovala celé území Ukrajiny.[2]
Území provincie se člení na tyto diecéze:
V minulosti byly součástí Lvovské církevní provincie též:
V čele Lvovské církevní provincie stojí arcibiskup-metropolita lvovský, v současnosti (od roku 2008) je to Mieczysław Mokrzycki.