Dnes se Lotyšské euromince stalo tématem velkého zájmu a významu v různých oblastech společnosti. Jeho dopad se projevil v různých odvětvích, od kultury po technologii, politiku a ekonomiku. Vzhledem k tomu, že Lotyšské euromince nadále vyvolává debaty a zájem, je zásadní pochopit jeho vliv na náš každodenní život. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty Lotyšské euromince a prodiskutujeme jeho důležitost v současném kontextu. Od svých počátků k evoluci, přes své důsledky a výzvy, Lotyšské euromince je i nadále tématem neustálého studia a úvah pro akademiky, odborníky i širokou veřejnost.
Lotyšské euromince jsou v oběhu. Lotyšsko přijalo eura 1. ledna 2014. Lotyšsko je členem Evropské unie od 1. května 2004 a také je členem Evropské měnové unie, vstoupilo do eurozóny, a proto už nepoužívá svou národní měnu – lotyšský lat. Tuto měnu používalo Lotyšsko v letech 1993–2013.
Motiv na rubové straně byl poprvé publikován v červenci 2006 na webových stránkách Lotyšské banky. Na minci 2 eura měl být původně Pomník svobody v Rize, který byl převzat z mince 5 latů. Na minci 1 euro je motiv převzatý z mince 2 laty. Velký státní znak Lotyšska se vyskytuje na mincích 50, 20 a 10 centů a malý státní znak Lotyšska na mincích 5, 2 a 1 cent. Jelikož původně plánovaný námět dvoueurové mince nevhodně zasahoval do mezikruží, byl pro dvoueurovou minci nakonec zopakován námět lotyšské dívky v národním kroji objevující se na minci 1 €.
V lotyštině se nevyskytuje dvojhláska eu, a proto se euro v Lotyšsku píše eiro (viz Jazykové verze eura).
Následující přehled zahrnuje 2€ pamětní mince vydané v letech 2014 až 2024.