Lombardská liga

V dnešním světě hraje Lombardská liga zásadní roli v našich životech. Ať už se jedná o osobní nebo profesní aspekt, Lombardská liga se stal tématem obecného zájmu díky svému dopadu na naši společnost. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty Lombardská liga a jak formoval naše zkušenosti a perspektivy. Od svého vlivu na populární kulturu až po svou roli v technologických inovacích se Lombardská liga prokázal jako všestranné a relevantní téma v současném prostředí. Prostřednictvím hloubkové analýzy prozkoumáme, jak se Lombardská liga vyvíjel v průběhu času a jeho vliv na lidi, komunity a průmysl. Čtěte dále a zjistěte více o tomto fascinujícím tématu!

Lombardská liga
Societas Lombardiae
Účast na konfliktu mezi guelfy a ghibellíny
vlajka
vlajka
znak
znak
Členské státy druhé lombardské ligy
Členské státy druhé lombardské ligy
Základní info
Aktivní11671250
Vznik jakoVeronská liga
Operační
území
Svatá říše římská Itálie, Svatá říše římská
SpojenciPapežský státPapežský stát Papežský stát (Svatý stolec)
guelfovéguelfové guelfové
OponentiSvatá říše římskáSvatá říše římská Svatá říše římská
ghibellinighibellini ghibellini
Sicilské královstvíSicilské království Sicilské království
Konflikty/bojekonflikt guelfů s ghibellíny

Lombardská liga (latinsky Societas Lombardiae, italsky Lega Lombarda) byla separatistické vojensko-politické seskupení severoitalských městských komun (patřila do ní mj. města Benátky, Milán, Cremona, Padova aj.). Vznikla 7. dubna 1167, kdy zástupci měst v Pontidě odpřisáhli, že budou bránit své „dávné svobody“ (výběr mýtného i právo razit mince) proti rozhodnutí císaře Fridricha I. Barbarossy soustředit tato privilegia do svých rukou. Toho využil papež Alexandr III., který bojoval s císařem v boji o investituru a stal se formální hlavou této ligy.

Členská města

Pamětní deska v Pontidě

Benátky, Crema, Cremona, Mantova, Milán, Piacenza, Bergamo, Brescia, Milán, Janov, Bologna, Modena, Reggio Emilia, Treviso, Vercelli, Lodi, Parma, Padova

Související články

Externí odkazy