Listokaz zahradní

Význam Listokaz zahradní v dnešní společnosti je nepopiratelný. Ať už se jedná o konkrétní osobu nebo téma, Listokaz zahradní má významný dopad na náš každodenní život. V průběhu historie byl Listokaz zahradní předmětem debat a diskuzí, vzbuzoval emoce a řídil změny. V tomto článku prozkoumáme roli, kterou Listokaz zahradní hraje v našem každodenním životě, a také její vliv na různé aspekty společnosti. Od svého vlivu na kulturu až po svou roli v politice a ekonomice má Listokaz zahradní přední místo na světové scéně. Vědět více o Listokaz zahradní nám umožňuje lépe porozumět světu kolem nás a silám, které utvářejí naši realitu.

Jak číst taxoboxListokaz zahradní
popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenčlenovci (Arthropoda)
Třídahmyz (Insecta)
Řádbrouci (Coleoptera)
Podřádvšežraví (Polyphaga)
Čeleďvrubounovití (Scarabaeidae)
Rodlistokaz (Phyllopertha)
Binomické jméno
Phyllopertha horticola
Linnaeus; 1758
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Listokaz zahradní (Phyllopertha horticola) je brouk z čeledi vrubounovití. Brouci i larvy tohoto druhu mohou být významnými zemědělskými škůdci.

Rozšíření

Druh je široce rozšířen v Evropě i Asii, na východě sahá areál jeho výskytu až po Sibiř a Mongolsko. Na severu Evropy zasahuje až do střední Fennoskandinávie a zahrnuje Britské ostrovy, v jižní Evropě se vyskytuje především v horách. V České republice je běžný.

Popis

Listokaz zahradní je přibližně 8,5 – 11 mm dlouhý. Má kaštanově hnědá křídla, která jsou kryta dlouhým ochlupením. Hlava, hrudník a nohy jsou lesklé tmavě zelené nebo namodralé. Zelená je i spodní strana těla. Tykadla jsou krátká, zakončená vějířky.

Biologie

Dospělého brouka lze spatřit od dubna do července, zejména koncem jara a začátkem léta.

Samice klade 15–25 vajíček do země do hloubky 10–15 cm. Po 4–6 týdnech se z nich vylíhnou larvy, které dorůstají 2 cm na délku a vyvíjejí se v půdě. Vývoj larev trvá 2–3 roky. Přezimují v zemi. V dubnu se v hlubších vrstvách půdy mění v kuklu a v květnu se líhnou dospělci.

Škůdce

Larvy i brouci jsou považováni za zemědělské škůdce, kteří mohou při přemnožení způsobit významné škody. Brouci poškozují listy, květy a vyvíjející se plody mnoha listnatých stromů a keřů (zejména dubů, lísek, bříz, ale i jabloní, třešní a růží). Největší škody způsobují na jabloních, kde ožírají květy, pupeny i vykusují listy. Škodí rovněž na révě vinné, na níž skeletují listy.[1] Larvální stádia se živí kořeny jetele, trav a zemědělských plodin (obiloviny, zelí, okurky, řepa, hrách).

Ochrana rostlin je možná buď mechanickým sběrem brouků (sklepávání do plachet brzy ráno a zničením) nebo chemickými prostředky. Nepřímou ochranou je podpora jejich přirozených nepřátel – ptáků.[1]

Galerie

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Phyllopertha horticola na anglické Wikipedii.

  1. a b Listokaz zahradní . Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský . Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy