Lenka Kocierzová

Dnes je Lenka Kocierzová vysoce aktuální téma, které se týká nás všech, ať už si toho uvědomujeme nebo ne. Jak se svět ubírá směrem ke stále nejistější budoucnosti, Lenka Kocierzová se stává základní součástí našich životů a ovlivňuje způsob, jakým interagujeme s naším prostředím, s ostatními lidmi a dokonce i se sebou samými. Proto je nutné ponořit se do znalostí a porozumění Lenka Kocierzová, abychom mohli čelit výzvám, které se objevují v tomto měnícím se světě. V tomto článku se ponoříme do fascinujícího světa Lenka Kocierzová a prozkoumáme jeho důsledky, aplikace a důsledky v našich životech.

Lenka Kocierzová
Narození23. srpna 1950 (74 let)
Ostrava-Vítkovice
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
VzděláníSVVŠ Ostrava – Zábřeh, maturita 1968 SPŠS – obor propagační výtvarnictví Ostrava – Přívoz maturita 1985
Povolánígrafička, ilustrátorka, učitelka výtvarné výchovy a estetiky, kronikářka obce
Aktivní roky1995 - dosud
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Lenka Kocierzová (* 23. srpna 1950 Ostrava-Vítkovice) je malířka, grafička, ilustrátorka, designérka, učitelka výtvarné výchovy a estetiky, kronikářka obce, podnikatelka v reklamě. Specializuje se především na svou rodnou čtvrť, kterou hojně propaguje. Jako malířka působí od roku 1995. Mezi její nejznámější obrazy patří „Evy“, tzn. portréty s vyobrazením města nebo jeho části na klobouku.[1][2]

Život

Lenka Kocierzová se narodila 23. srpna 1950 v Ostravě-Vítkovicích. Malířkou se chtěla stát již od dětství.[3] Navštěvovala lidovou školu umění v Kounicově ulici v Moravské Ostravě. Po absolvování Střední všeobecně vzdělávací školy v Ostravě-Zábřehu nastoupila studium na ostravské Pedagogické fakultě, studium ale z rodinných důvodů nedokončila. Později vystudovala večerně obor propagační výtvarnictví na Střední průmyslové škole stavební v Ostravě.[3][1] V současné době působí jako grafička, výtvarnice, designérka, ilustrátorka, kronikářka a průvodkyně Vítkovicemi.[2] Svá díla vystavovala v České republice a v Polsku, na Slovensku, má za sebou již na 40 výstav. Ilustruje učebnice a dětské knihy.[2] V letech 2003–2010 pracovala jako učitelka výtvarné výchovy a estetiky na AHOL SOŠ s.r.o. v Ostravě-Vítkovicích.[1][4] Byla též kronikářkou obce Vítkovice (v letech 1997–2013), druhé období je členkou kulturní komise Moravské Ostravy-Přívozu.[1]

Dílo

Obrazy

Lenka Kocierzová je autorkou mnoha obrazů. Jedněmi z nejznámějších jsou například Carmen nebo Večernice. Kreslí četné motivy Vítkovic i jiných měst, jako Luhačovice či Kadlín, které si také zamilovala. Je autorkou projektu Propagace Vítkovic, v jehož rámci vytvořila Vítkovické pexeso, Vítkovické omalovánky, Průvodce Vítkovicemi a další produkty. Je spoluautorkou 7 kadlínských zastavení na Mělnicku, kde je realizována Naučná stezka rostlin, ptáků, hmyzu, zvěře s jejími ilustracemi a další propagační materiály. Je autorkou a spolutvůrkyní projektu Domu u šraněk ve Vítkovicích. Na Mělnicku spolupracuje s kovářem Jaromírem Hoškem a malířkou skla Monikou Šimkovou.

Vrcholem její tvůrčí činnost je od roku 2006 spolupráce se světoznámou sklárnou Moser.

Evy

Nejznámějšími jejími obrazy jsou ale již zmíněné Evy, ženy s městy na klobouku. První byla Eva Malostranská, po ní Staroměstská a Evy ostravských čtvrtí, po nich také mělnické, Karlovarská i Salcburská. U některých měst ústřední ženskou tvář pojmenovala jinak, jako Bratislavská Mária nebo polská Vládkyně Packowa.

Sklo

Se sklárnou Moser spolupracuje Lenka Kocierzová od roku 2006.[1][2] Na sklo se dostaly kromě dvou Ev také Carmen, či obraz Z jednoho kořene. Vytvořila ale také několik designérských unikátů. Mezi něž patří svícen Olymp a mísa Věštírna.

Propagace Vítkovic

Propagace Vítkovic začala, když se Lenka Kocierzová vrátila do rodných Vítkovic. Po začátku své kronikářské práce si vyjevila své dětství a začala kreslit své vzpomínky. Vznikly četné obrazy tehdejšího života s kulisami Vítkovic. Dostala se tak od dětských her přes trhy a obchody až po svou svatbu.

Dům U Šraněk

Projekt začal roku 2012. Vedle domu U Šraněk byl kdysi přejezd se závorami neboli šraňkami. Toto „muzeum“ ukazovalo jak historii Vítkovic a je samé, tak nostalgii starých časů. Zároveň bylo ideálním místem pro výstavy. Konaly se zde také schůzky dětí i seniorů. Malé posezení připomíná dnes již neexistující kavárnu Industrial.[1]

Odkazy

Reference

  1. a b c d e f Lenka Kocierzová, výtvarnice . Statutární město Ostrava, městský obvod Vítkovice . Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-04. 
  2. a b c d ZAJÍC, Josef. Lenka Kocierzová představila v Galerii G své grafické listy i módní přehlídku. Novinky.cz . 2013-10-10 . Dostupné online. 
  3. a b KOTARBOVÁ, Eva. Střípky životní cesty výtvarnice Lenky Kocierzové. Haló Ostrava . . Dostupné online. 
  4. Lenka Kocierzová . Galerie Josefa Adamce . Dostupné online. 

Externí odkazy