V dnešním světě se Legie 100 stal tématem neustálých a vysoce relevantních debat v různých oblastech. Ať už jde o politiku, společnost, technologii nebo jakoukoli jinou oblast, Legie 100 vyvolal velký zájem a byl předmětem mnoha studií a výzkumů. Jeho dopad na každodenní život a rozvoj různých oblastí je nepopiratelný, a proto je nezbytné důkladně analyzovat jeho důsledky a důsledky. V tomto článku prozkoumáme různé pohledy a přístupy k Legie 100 s cílem lépe porozumět jeho dnešnímu vlivu a dosahu.
Legie 100 je dlouhodobý projekt Ministerstva obrany ČR a dalších zainteresovaných složek připravovaný v rámci stého výročí založení československých legií. Jeho cílem je významně zlepšit povědomí široké veřejnosti doma i v zahraničí o zásadní roli, kterou čs. legie sehrály při vzniku samostatného Československa a rovněž podpořit vlastenectví, hrdost na svou vlast a rozvoj tradic v duchu odkazu čs. legionářů. Přípravné akce byly zahájeny v roce 2009, ukončení projektu bylo naplánováno k závěru roku 2020.
Československé dobrovolnické jednotky v Rusku a ve Francii vznikly v srpnu roku 1914 a od počátku působily ve prospěch ruské a francouzské armády v rámci sil Dohody. Současné zahraniční mise AČR nejsou svým pojetím vzdáleny ideálům, za které bojovaly čs. legie před téměř stoletím. Naopak, je zde zřejmá kontinuita. Tehdy i teď naši vojáci bojují v rámci koaličních sil v zahraničí za svobodu a demokracii. Projekt „Legie 100“ by měl napomoci i zvýšit prestiž AČR. Legionáři nasazovali své životy nejen na frontách první světové války a po ní, ale významnou měrou se podíleli i na aktivním odporu proti německým okupantům v průběhu druhé světové války. Myšlenkový základ legionářského hnutí se v Československu na konci čtyřicátých let minulého století stal nežádoucím a legionářské tradice přestaly být udržovány. V současné době se situace začíná pomalu měnit. Objevují se občanská sdružení a kluby vojenské historie, které se snaží tyto tradice oživit. Sté výročí vzniku a činnosti čs. legií se nabízí jako příležitost výrazně změnit vnímání legií jako fenoménu, který významně ovlivnil nejen českou historii, ale i průběh první světové války. V této souvislosti se jedná o vhodnou příležitost k posílení nejen hrdosti vojáků na příslušnost k AČR a na její tradice, ale v širším měřítku i k pozvednutí vlasteneckého ducha v celé společnosti.
Na rozpracování projektu spolupracují všechny zainteresované složky Ministerstva obrany
(Generální štáb AČR, Vojenský historický ústav, Odbor mimorezortní spolupráce Ministerstva obrany ČR, Vojenské zpravodajství, Odbor komunikačních strategií, Československá obec legionářská apod.) Ke spolupráci budou postupně pozvány další orgány státní správy, zejména MZV ČR a MD ČR.
Projekt „Legie 100“ má dlouhodobý charakter a zahrnuje několik oblastí, které přesahují působnost jedné sekce. Jednotlivé akce jsou navzájem provázané a některé z nich je nezbytné plánovat s několikaletým předstihem. Jedná se zejména o tyto oblasti:
K naplnění projektu „Legie 100“ byla zřízena komise pod vedením náměstka ministra obrany pro personalistiku, Ing. Michaela Hrbaty.
Stálými členy komise jsou:
Do projektu je zapojena rovněž Slovenská republika, a to formou Memoranda o vzájemné spolupráci při realizaci projektu „Legie 100“, které v červnu 2009 podepsal náměstek ministra obrany ČR se svými protějšky z MO SR a MV SR.