Křídlovka

V dnešním článku se ponoříme do tématu Křídlovka, prozkoumáme jeho důsledky, vlastnosti a možné aplikace. Křídlovka je téma, které je předmětem zájmu a debat v různých oblastech, vytváří protichůdné názory a zpochybňuje zavedené koncepty. V tomto článku se ponoříme do historie Křídlovka, analyzujeme jeho relevanci dnes a prozkoumáme jeho dopad v různých kontextech. Kromě toho se zastavíme u různých perspektiv, které existují kolem Křídlovka, a nabídneme panoramatický pohled, který nám umožní pochopit složitost tohoto tématu. S kritickým a obohacujícím pohledem se budeme zabývat mnoha aspekty Křídlovka s cílem obohatit znalosti a povzbudit k hluboké reflexi jeho významu a významu.

Tento článek je o hudebním nástroji. Další významy jsou uvedeny na stránce Křídlovka (rozcestník).
Křídlovka
Křídlovka
italsky flicorno
německy Flügelhorn
anglicky flugelhorn
francouzsky bugle
Klasifikace
Tónový rozsah
Tónový rozsah
křídlovka in B zní o tón níže
než v notovém zápise
Příbuzné nástroje

Křídlovka je žesťový nástroj příbuzný trubce, na rozdíl od ní však má širší a kóničtější trubici. Existuje také o oktávu níže znějící nástroj zvaný baskřídlovka. Ke známým hráčům na křídlovku patří např. Miles Davis nebo Chet Baker.

Etymologie

Český název je překlad německého Flügelhorn, doslova křídlový roh. Jedno z vysvětlení původu slova je, že se dříve tímto nástrojem do boje svolávala křídla armády.[1] Další možné vysvětlení vychází z toho, že křídlovku dříve používali lovci dávající zvukové signály svým kolegům na křídlech lovecké skupiny.

Stavba a funkce

Křídlovka je stejně jako většina trubek a kornetů laděna převážně in B. Nejčastěji má tři klapky (objevují se i čtyřklapkové varianty) a stejný prstoklad jako ostatní příbuzné nástroje. Stejně jako trubka může mít i křídlovka dva druhy ventilů: pístové či otočné. Jediný větší rozdíl v porovnání s trubkami a kornety je v nátrubku – u křídlovky je jeho tvar kóničtější. Pro hráče na trubku či kornet tedy není obecně vzato problémem po jisté adaptaci hrát i na křídlovku.

Tón křídlovky díky jejímu poněkud odlišnému tvaru jemnější a plnější než u příbuzných nástrojů. Na rozdíl od nich je ale na křídlovku obtížnější s jistotou hrát vysoké tóny.

Využití v hudbě

Křídlovka se tradičně používala v armádě jako signální nástroj, díky svému jemnému tónu se používá převážně jako melodický nástroj, zvláště v dechových, vojenských a jazzových orchestrech.

Reference

Externí odkazy

  • Obrázky, zvuky či videa k tématu křídlovka na Wikimedia Commons