Kvitfjell

V tomto článku se ponoříme do fascinujícího světa Kvitfjell a prozkoumáme všechny jeho aspekty. Kvitfjell je základním aspektem každodenního života a v průběhu historie hrál ve společnosti zásadní roli. Od Kvitfjell to ovlivnilo způsob, jakým se lidé navzájem chovají, na jeho vliv na technologický a vědecký pokrok. Během několika následujících řádků se podrobně podíváme na Kvitfjell a na to, jak formoval náš svět způsoby, které často zůstávají nepovšimnuty. Připravte se ponořit se na cestu složitostí a důležitostí Kvitfjell v našich životech!

Lyžař na sjezdovce lyžařského střediska Kvitfjell

Kvitfjell (česky Bílá hora) je lyžařské středisko ležící nedaleko obce RingebuNorsku. Vytvořeno bylo pro pořádání Zimních olympijských her v roce 1994 v norském Lillehammeru a patří k nejmodernějším skiareálům světa. Lyžařské středisko Kvitfjell leží nedaleko řeky Gudbrandsdalslågen a nabízí 23 sjezdovek a 120 km tratí pro běžecké lyžování s možností přístupu k dalším 480 km v sousedních skiareálech SkeiGålå. Až 80 % zdejších sjezdovek disponuje umělým zasněžováním.[1]

Alpské lyžování

Středisko Kvitfjell se stalo známé především jako hostující areál závodů ve sjezdu a super obřím slalomu na Zimních olympijských hrách 1994Lillehammeru. Americký reprezentant norského původu Tommy Moe zvítězil ve sjezdu o čtyři setiny sekundy před domácím závodníkem Kjetilem André Aamodtem.[2] V super obřím slalomu obsadil Moe druhé místo, když zaostal o devět setin sekundy za německým sjezdařem Markusem Wasmeierem. Mezi ženami obsadila první místo ve sjezdu Němka Katja Seizingerová před americkou reprezentantkou Picabo Streetovou. V super obřím slalomu kralovala americká lyžařka Diann Roffeová-Steinrotterová. Stříbrnou medaili získala Ruska Světlana Gladišivová. Ostatní závody v alpském lyžování probíhaly ve středisku Hafjell.

Kvitfjell je také pravidelnou zastávkou v rámci závodů Světového poháru v alpském lyžování. Jsou zde pořádány především rychlostní závody mužů. Od roku 1994, kdy zde proběhly závody v rámci zimních olympijských her, jsou zde závody světového poháru pořádány téměř každoročně.[3]

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kvitfjell na anglické Wikipedii.

  1. Facts About the Destination . Kvitfjell . Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-08-03. (anglicky) 
  2. JOHNSON, William Oscar. The Son Finally Rises . sportsillustrated.cnn.com, 1994-02-21 . Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-12-13. (anglicky) 
  3. Kvitfjell; Results . Mezinárodní lyžařská federace . Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy