Téma var1 je předmětem zájmu a debat již dlouhou dobu. Bez ohledu na to, zda se jedná o historické téma, veřejnou osobnost nebo relevantní událost, var1 upoutal pozornost mnoha lidí při různých příležitostech. V průběhu let byl var1 předmětem výzkumu, úvah a analýz, generujících nekonečné názory, teorie a různé perspektivy. V tomto článku prozkoumáme do hloubky dopad a relevanci var1 v různých kontextech, stejně jako jeho důsledky dnes.
Kuličky jsou jednoduchá hra, resp. sport, ve kterém se ve venkovním prostředí hráči snaží dostat cvrnkáním malé kuličky (obvykle skleněné či hliněné, cca 16 mm v průměru) do důlku vyhloubeného v zemi.
Kuličky mohou hrát lidé všech věkových skupin, neboť hra není příliš fyzicky namáhavá, významnou roli hraje naopak zkušenost a psychická vyzrálost.
Soutěžní kuličky v turnajích Českého kuličkového svazu jsou ze skla, mají v průměru 16 mm a váží cca 6 gramů.
Historie kuliček sahá až do starověkého Říma, kdy se hrávalo s kousky mramoru.[1] V Anglii se již několik století koná každoroční turnaj, který se v posledních desetiletích hraje jako týmové mistrovství světa. V posledních letech se začíná na mezinárodní úrovni více prosazovat individuální hra.
Her s kuličkami bylo a je velké množství. V Česku se po roce 1998 vyvinula soutěžní verze pravidel. V jednotlivých lokalitách se mohou lišit od závazných pravidel mistrovských turnajů (tzv. turnaje Masters), protože se přizpůsobují podmínkám hřiště či místním tradicím.
Základem je obvykle hřiště s důlkem a startovní čárou od níž se hází směrem do důlku. Netrefené kuličky se hráči jeden po druhém snaží cvrnkáním shromáždit v důlku. Postup házení, střídání hráčů i hodnocení výsledků se liší.
Sběratel her Miloš Zapletal ve své Encyklopedii her z roku 1988 uvádí desítky her i s pravidly: Na kuličkového krále, Dvojičky, Koulená, Na banku, Na sudě, Kuličkiáda, Spouštění na důlek, Nejznámější hra s kuličkami, Strefovačka, Na přímé zásahy, Každý do svých, Hra na Kdo - Co a Po, Koník, Vytloukaná, Ťukaná, Na krále, Na devět důlků, Stovka, Koulení na skleněnce, Tinki tinki, Kulinda, Kutálečka a další.[2]
V téže Encyklopedii jsou popsány i některé hry ze zahraničí: Stovka (z Anglie), Dodo (Dahome a Nigérie), Indiánská hra s kuličkami, Bloquette (Francie), Na dva důlky (Sýrie), Íránská hra, Nux (Austrálie), Hra indiánského kmene Cree, Hra na píď (Arábie), Házení na zeď (Londýn), Hazard (Nový Zéland) a další.[3]
Česká reprezentace se již několikátým rokem účastní prestižních mezinárodních turnajů. Přestože oproti světu se v Česku tento sport nehraje příliš dlouho, dokázali se čeští reprezentanti rychle probojovat mezi světovou špičku.[zdroj?]
Český kuličkový svaz každoročně od roku 2002 organizuje mezinárodní turnaj Czech Open. Pro rok 2005 získal pořadatelství historicky 1. mistrovství světa v individuální hře.