V současnosti je Kreolská mše tématem, které upoutalo pozornost lidí po celém světě. Ať už kvůli svému významu v dnešní společnosti, jeho dopadu na životy lidí nebo jeho roli v historii, Kreolská mše vyvolal neustálou debatu a podnítil zájem výzkumníků, odborníků i obyčejných lidí. V tomto článku prozkoumáme téma Kreolská mše do hloubky, analyzujeme jeho různé aspekty, jeho důsledky ve společnosti a jeho význam v dnešním světě. Prostřednictvím obohacujícího a podrobného přístupu se budeme snažit lépe porozumět tomu, co je Kreolská mše, proč je důležitý a jak ovlivňuje náš každodenní život.
Kreolská mše (Misa Criolla) je ordinárium ve španělštině pro tenor, smíšený sbor, klavír a tradiční andské nástroje, s bolivijskými, argentinskými a peruánskými tanci. Text odpovídá oficiální španělské liturgii. Složil ji argentinský skladatel Ariel Ramírez v letech 1963–1964, krátce po Druhém vatikánském koncilu. V Latinské Americe jde o jednu z nejpopulárnějších skladeb sakrálního umění, ale stala se známou celosvětově. Je uváděna jako příklad inkulturace křesťanství v Jižní Americe. Je využívána především koncertně.
Jednotlivé části se stylově a rytmicky liší, odpovídají různým regionům Argentiny.
V roce 1967 uvedl Ramírez skladbu v Německu, Nizozemsku, Belgii a Švýcarsku. Koncert v německém Düsseldorfu byl prvním veřejným provedením, do té doby byly pořizovány jen studiové nahrávky. Tenor v kreolské mši zpívali například argentinská zpěvačka Mercedes Sosa nebo španělský tenorista José Carreras.
V roce 1995 nastudoval Krédo jihoafrický sbor Drakensberg Boys' Choir a později zařadil na své profilové album „Best of“. V České republice mši koncertně předvedl komorní sbor pod vedením Lenky Mlynářové v rámci festivalu Jeden svět 20. března 2009 v Olomouci.[1]
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Misa Criolla na německé Wikipedii.