Král Ubu

V dnešním světě se Král Ubu stalo tématem velkého významu a zájmu širokého spektra společnosti. S rozvojem technologie a změnami v sociálním kontextu nabývá Král Ubu stále více na významu a ovlivňuje základní aspekty každodenního života. Ať už jako předmět studia, jako protagonista veřejných debat nebo jako hybatel transformací v různých oblastech, Král Ubu má významný vliv na způsob, jakým lidé vnímají svět a jak se k sobě vztahují. V tomto článku dále prozkoumáme dopad a důležitost Král Ubu v současné společnosti, analyzujeme jeho důsledky a dosah v různých aspektech dnešního života.

Král Ubu
Základní informace
Původní názevUbu roi
AutorAlfred Jarry
ZeměFrancie
Jazykfrancouzština
Premiéra10. prosince 1896
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Král Ubu je divadelní hra Alfreda Jarryho, je považovaná za předchůdce absurdního dramatu, dada a surrealismu.

Král Ubu

Hra samotná vznikla v roce 1885 jako studentská recese na gymnáziu v Rennes, utahující si z učitele fyziky Hébérta (vyslovovaného ébé neboli ubu). Samotnou postavu patrně vytvořil Jarryho spolužák Charles Morin. V roce 1888 pak oba autoři předvedli ve svém loutkovém divadle frašku Poláci, která se stala předobrazem Jarryho slavné hry. Text hry Poláci se nezachoval. Jarry hru později výrazně přepracoval a v roce 1896 proběhla skandální premiéra v divadle Théâtre de l'Œuvre v Paříži. Hlavním hrdinou je fiktivní polský tyran, který se zmocnil trůnu vraždou legitimního krále a nakonec byl vyhnán ze země. Příběh obsahuje výrazné prvky Shakespearových tragédií Macbeth a Hamlet, ale není správné ji pokládat za pouhou parodii na Shakespeara.

Jarry později dopsal ke hře řadu pokračování. Různá dnešní zpracování obvykle Jarryho texty kombinují.

Král Ubu v Česku

V roce 1997 vydal Jaroslav N. Večerníček soubor grafik Dvouletý kalendář krále Ubu s úryvky textů a jejich surrealistickými ilustracemi

Externí odkazy

  • Obrázky, zvuky či videa k tématu Král Ubu na Wikimedia Commons