V tomto článku se budeme věnovat tématu Kormidelní kolo, které bylo předmětem zájmu a analýzy v různých oblastech studia. Kormidelní kolo upoutal pozornost výzkumníků, akademiků, odborníků i široké veřejnosti díky své relevanci v různých kontextech. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty související s Kormidelní kolo, analyzujeme jeho důsledky, vývoj a možné dopady na současnou společnost. Podobně prozkoumáme různé perspektivy a názory týkající se Kormidelní kolo, abychom na toto téma poskytli komplexní a obohacující vizi. Prostřednictvím multidisciplinárního přístupu se snažíme osvětlit Kormidelní kolo a přispět k porozumění a diskusi o tomto tématu, které se týká širokého spektra lidí a zájmů.
Kormidelní kolo je zařízení, sloužící k ovládání kormidla lodi. Bylo vynalezeno okolo roku 1705[1] a rychle vytlačilo dříve používanou kormidelní tyč. V mnoha případech se užívá dodnes.
Tvar kormidelního kola se ustálil na loukoťovém kole s mnoha rukojeťmi. S kolem je pevně spojen buben, opásaný lanem tak, aby se při otáčení lano na jedné straně navíjelo a na druhé odvíjelo. Konce lana jsou připevněny k ovládací páce kormidla. Toto uspořádání umožnilo umístit stanoviště kormidelníka na místo s nejlepším výhledem. Díky velkému převodu umožňuje kormidelní kolo ovládání i velmi rozměrného kormidla.
V současnosti kormidelní kolo velkých lodí obvykle ovládá hydraulický nebo elektrický obvod, hydraulický nebo elektrický pohon pak podle jeho signálů pohybuje kormidlem. Na velkých lodích je kormidelní kolo často umístěno v samostatné místnosti zvané kormidelna umístěné na lodním můstku. Kormidelní kolo obsluhuje vycvičená obsluha (námořník) zvaný kormidelník.