Kino

Vzhled přesunout do postranního panelu skrýt Předsálí moderního kina v Budapešti

Kino neboli biograf je místo (obvykle budova), které je určeno k hromadnému sledování filmových představení. Filmový projektor, který je umístěn vzadu v projekční kabině, promítá film na plátno, které je umístěno vpředu před hledištěm. Do hlediště se běžný divák dostane teprve po zaplacení vstupného, obvykle až po zakoupení vstupenky.

Etymologie

Název kino je odvozen z řeckého kinēma (pohyb) a graf (záznam, z grafō = píši). Starší označení biograf pochází z řeckého bios (život, bio- = životo-). Původní název byl kinematograf (čili záznam pohybu) nebo biograf (záznam života). Thomas Alva Edison si dal roku 1889 patentovat pod označením kinematograf kameru, pod názvem kinetoskop filmovou promítačku, zvukový doprovod obstarával další Edisonův vynález - fonograf.

V hovorové řeči došlo ke spojení a zkrácení obou termínů na kino (bio v období první republiky), ve slangové řeči na biák. Od výše uvedených slov je také odvozeno označení pro klasický fotografický materiál nazývaný kinofilm. Kino s více sály nazýváme multikino.

Části kina

Druhy kin

Letní kino

Termínem letní kino označujeme specializované kino, které není provozováno v zastřešeném sále, ale pod širým nebem. V zastřešeném prostoru se zde z praktických důvodů obvykle nachází pouze promítací přístroj a sklad filmů. Vzhledem k tomu, že prostor není možné vytápět a zatemnit, bývá takovéto kino v provozu pouze během letních měsíců a pouze v pozdních večerních hodinách. Bývá proto zřizováno např. ve velkých rekreačních oblastech, které jsou provozně vytížené pouze v létě.

Autokino

Termínem autokino se označuje kino, jehož hlediště je uzpůsobeno tak, že se na promítaný film mohou dívat diváci usazení ve svých automobilech. Zvuk je přehráván do jednotlivých automobilů prostřednictvím např. autorádií. Autokino se v Česku stalo populární zejm. kvůli pandemii covidu-19.

Klasické kino a multikino

Termínem klasické kino a multikino označujeme, kino ve vnitřních prostorách. Klasické kino má pouze 1 sál, oproti multikinu, který jich má víc (Mladá Boleslav 4). Jedním s nejrozšířenějším firem kin patří Cinestar.

Galerie

Historie

Nejstarší kina v českých zemích

Nejstarší kinematografické produkce byl dosud zmapovány v Praze, v Ústí nad Labem a v Brně, další se objevily například v Liberci, v Žatci nebo v Kroměříži. Zaznamenány byly pouze scény s opakovanou produkcí. Většinou šlo o stravovací zařízení, seznam sálů, do kterých putovní kinematograf jednou zavítal, není úplný.


Do roku 1914 již v Praze souběžně působilo kolem 15 kin, nejznámější byla:

Rekordy kin

Světové

Kino Pionier, Štětín, Polsko

České

Odkazy

Reference

  1. HOLUB, Josef; LYER, Stanislav. Stručný etymologický slovník jazyka českého se zvláštním zřetelem ke slovům kulturním a cizím. Příprava vydání Ivan Luttener; redakce Jiřina Vitvarová, Milada Slaninová, Vladimír Kuchař. 3.. vyd. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1982. 528 s. 
  2. Archivovaná kopie. www.mie.cz . . Dostupné v archivu pořízeném dne 2020-08-05. 
  3. a b c Zdeněk Štábla, Český kinematograf Jana Kříženeckého; Československý filmový ústav Praha 1973
  4. Ferdinand Ruth, Kronika královské Prahy, II, Praha 1903, 713
  5. Národní archiv, Konskripční přihlášky pražského obyvatelstva z let 1850–1914, heslo Oeser Cajetan
  6. http://www.usti-nad-labem.cz/dejiny/19stol/ul-5-42.htm
  7. Luboš Bartošek, Ponrepo - od kouzelného divadla ke kinu. Orbis Praha 1957
  8. Emanuel Poche, Prahou krok za krokem, Praha 1985, s.182
  9. Národní archiv, Konskripce pražského obyvatelstav z let 1850–1914, heslo Oeser Franz Josef
  10. Archivovaná kopie. www.divadloponec.cz . . Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-04-02. 
  11. Pavel Scheufler, Praha 1848–1914, čtení nad dobovými fotografiemi, Praha 1986, s. 168
  12. Najstarsze kino na świecie . Szczecin.eu . Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-04-17. (polsky) 
  13. Gold Class . Dostupné online
  14. Gold Class - ceník . Dostupné online
  15. Kino Lucerna . Festival.cz . Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-04-26. 

Literatura

Související články

Externí odkazy