Katherine Patersonová

V tomto článku důkladně prozkoumáme téma Katherine Patersonová a jak ovlivnil různé aspekty společnosti. Od svého vzniku až po vývoj v průběhu času byl Katherine Patersonová předmětem debat a sporů, ale byl také zdrojem inspirace a změn. Budeme analyzovat jeho vliv na kulturu, politiku, ekonomiku a další oblasti, stejně jako jeho roli při utváření identity a komunity. Prostřednictvím multidisciplinárního přístupu prozkoumáme různé perspektivy, které na Katherine Patersonová existují, a pokusíme se porozumět jeho rozsahu a významu v současném kontextu. Stejně tak budeme zkoumat, zda má Katherine Patersonová pozitivní nebo negativní dopad na společnost a jak jej lze chápat prostřednictvím různých teoretických a metodologických přístupů. Nakonec si tento článek klade za cíl poskytnout úplný a vyvážený pohled na Katherine Patersonová, aby si čtenář mohl vytvořit informovaný názor na toto téma.

Katherine Patersonová
Katherine Patersonová (24. září 2011)
Katherine Patersonová (24. září 2011)
Narození31. října 1932 (92 let)
Chuaj-an
Alma materUnion Presbyterian Seminary
King University
Povoláníspisovatelka, romanopiskyně, autorka dětské literatury a misionářka
OceněníNárodní knižní cena (1977)
Newberyho medaile (1978 a 1981)
Newberyho ocenění (1979)
Národní knižní cena (1979)
Regina Medal (1988)
… více na Wikidatech
DětiDavid L. Paterson
Webwww.terabithia.com
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Katherine Patersonová (rodným jménem Womeldorfová; * 31. října 1932, Chuaj-an) je americká spisovatelka literatury pro děti. Proslavila se zejména knihou Most do země Terabithia. Dvakrát získala americkou National Book Award (1977, 1979)[1], roku 1998 mezinárodní Cenu Hanse Christiana Andersena a roku 2006 Pamětní cenu Astrid Lindgrenové za literaturu.[2] Ve svých knihách pro děti i dospívající se nevyhýbá tématům smrti či žárlivosti.

Život

Narodila se v Číně, v rodině presbyteriánských misionářů. Když bylo Katherine pět let, roku 1937, rodina uprchla z Číny během japonské invaze. Vrátila se do Spojených států na začátku druhé světové války. I když v Číně chodila do americké školy, prvním jazykem Katheriny byla čínština a zpočátku měla potíže se čtením a psaním v angličtině. Přesto si vybrala právě angličtinu jako vysokoškolský obor a také ji vystudovala na presbyteriánské King University v Bristolu v Tennessee. Roku 1954 zde získala bakalářský titul. Magisterské vzdělání, v oboru biblické a křesťanské výchovy, získala na Presbyterian School of Christian Education v Richmondu ve Virginii. Patersonová doufala, že se stane misionářkou v Číně, ale hranice komunistické země byly pro západní občany uzavřeny. Japonský přítel ji přiměl, aby místo toho odešla do Japonska. Zde skutečně pracovala jako misionářka a asistentka křesťanského vzdělávání, žila v Japonsku v letech 1957 až 1962.[3] Během pobytu v Japonsku studovala japonskou i čínskou kulturu, což ovlivnilo většinu jejích pozdějších textů. Psát romány pro děti začala již v 60. letech, ale dlouho nemohla najít nakladatele. Její první román pro děti, The Sign of the Chrysanthemum, vyšel až roku 1973. Most do země Terabithia, její nejčtenější dílo, vyšlo v roce 1977. Je to její jediná kniha, která zatím vyšla česky, Albatros ji prvně vydal roku 1999 v překladu Evy Masnerové.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Katherine Paterson na anglické Wikipedii.

  1. Katherine Paterson. National Book Foundation . . Dostupné online. (anglicky) 
  2. Brilliant psychologist gets right under the skin. Astrid Lindgren Memorial Award . . Dostupné online. 
  3. ; ŠIMEČKOVÁ, Marta. Katherine Patersonová. Vaše literatura . . Dostupné online. 

Externí odkazy