Kýros Mladší

V tomto článku důkladně prozkoumáme Kýros Mladší, téma, které v poslední době upoutalo pozornost a zájem mnoha lidí. Kýros Mladší je téma, které vyvolalo debaty a diskuse v různých oblastech, a je důležité pochopit jeho význam a důsledky v dnešní společnosti. V tomto článku prozkoumáme různé pohledy na Kýros Mladší, zaměříme se na jeho nejdůležitější aspekty a analyzujeme jeho dnešní dopad. Kromě toho se ponoříme do jeho historie, jeho vývoje a jeho vlivu na různé aspekty každodenního života. Doufáme, že tento článek poskytne úplný a obohacující přehled o Kýros Mladší a vyzve čtenáře, aby prohloubili své znalosti a porozumění tomuto velmi relevantnímu tématu.

Kýros Mladší
Narození5. století př. n. l.
Úmrtí401 př. n. l.
Cunaxa
Příčina úmrtízabitý v boji
Povolánídůstojník
ChoťAspasia the Younger
RodičeDareios II.[1] a Parysatis[1]
RodAchaimenovci
PříbuzníAmestris, Artaxerxés II., Ostanes a Amastris (sourozenci)
Funkcesatrapa
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kýros Mladší (staropersky 𐎤𐎢𐎽𐎢𐏁 - Kúrúš, novopersky کوروش Kúrúš; † 401 př. n. l. v bitvě u Kunax) byl perský princ z rodu Achaimenovců, syn krále Dareia II. a jeho ženy Parysatidy.

Kýros byl oblíbeným synem královny, která měla v říši značný vliv, a na její zásah byl v závěru peloponnéské války mezi Athénami a Spartou ustaven satrapou Lýdie, Frýgie a Kappadokie, tj. prakticky nejvyšším perským činitelem v Malé Asii. V této funkci podporoval subsidiemi spartského velitele Lýsandra, což nakonec přispělo k porážce Athén ve válce. Po smrti svého otce Dareia v roce 404 př. n. l. se vzbouřil proti novému králi Artaxerxovi II., svému bratru, vytáhl v čele řeckých žoldnéřů proti němu, poblíž Babylónu byl však v rozhodující bitvě zabit.

Kýrovo tažení do Mezopotámie i pozdější návrat žoldnéřů do Řecka popsal ve svém spise Anabasis starověký spisovatel, historik, filosof a vojenský velitel Xenofón.

Reference

  1. a b Boris Aleksandrovič Turajev: Кир Младший. In: Encyklopedický slovník Brockhaus-Jefron, svazek XV.

Literatura

  • Klíma, O.: Sláva a pád starého Íránu, Praha 1977.
  • Wiesehöfer, J.: Das antike Persien, München / Zürich 1994.

Externí odkazy