Juriens

Téma Juriens upoutalo pozornost lidí všech věkových kategorií a zájmů. Od těch nejmladších až po ty nejzkušenější, Juriens zanechal ve společnosti nesmazatelnou stopu, vyvolává nekonečné diskuse, debaty a úvahy. Jeho vliv sahá do všech oblastí života, od politiky po zábavu, vědu a techniku. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty Juriens a analyzujeme jeho dopad a důsledky pro budoucnost.

Juriens
Juriens – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška797 m n. m.
StátŠvýcarskoŠvýcarsko Švýcarsko
KantonVaud
OkresJura-Nord vaudois
Juriens
Juriens
Juriens, Švýcarsko
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha9,35 km²
Počet obyvatel308 (2018)[1]
Hustota zalidnění32,9 obyv./km²
Správa
Oficiální webwww.juriens.ch
PSČ1326
Označení vozidelVD
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Juriens je obec na západě Švýcarska v kantonu Vaud. Žije zde 308[1] obyvatel.

Geografie

Centrum obce

Juriens leží v nadmořské výšce 797 m, vzdušnou čarou 18 km jihozápadně od okresního města Yverdon-les-Bains. Zemědělská vesnice se nachází na ostrohu na svahu Jury nad údolím řeky Nozon.

Území obce o rozloze 9,4 km² pokrývá část Vaudského Jury. Území obce se táhne od svahu Jury jižně od údolí Nozonu směrem na západ přes hustě zalesněné strmé svahy (La Côte a Drochard) až k Chalet Dernier, kde se nachází nejvyšší bod Juriens ve výšce 1290 m n. m. Na tomto masivu mezi horním údolím Nozon a Švýcarskou plošinou se nacházejí rozsáhlé jurské vysokohorské pastviny s typickými mohutnými smrky, které zde stojí buď jednotlivě, nebo ve skupinách. V roce 1997 byla 2 % rozlohy obce pokryta zastavěnou plochou, 51 % lesy a lesními porosty a 47 % zemědělstvím.

K Juriens patří také četné samoty. Sousedními obcemi jsou Romainmôtier-Envy, Moiry, La Praz, Mont-la-Ville a Vaulion.

Historie

Protestantský kostel

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1263 pod názvem Jurians, který lze pravděpodobně odvodit od burgundského osadníka jménem Juringos.[2] Juriens ve středověku patřilo klášteru Romainmôtier. Po dobytí Vaudu Bernem v roce 1536 se Juriens stalo součástí kastelánství a panství Romainmôtier. Po pádu Staré konfederace patřila obec v letech 1798–1803 během helvétského období ke kantonu Léman, který byl poté po vstupu v platnost Ústavy o zprostředkování sloučen s kantonem Vaud. V roce 1798 byla přiřazena k okresu Orbe.[2]

Obyvatelstvo

Z celkového počtu obyvatel je 94,1 % francouzsky mluvících, 2,1 % německy mluvících a 1,7 % anglicky mluvících (k roku 2000). V roce 1850 žilo v Juriens 280 obyvatel a v roce 1910 287 obyvatel. Poté klesl přibližně o třetinu na 201 obyvatel do roku 1980, od té doby lze pozorovat mírný vzestupný trend.

Hospodářství

Až do druhé poloviny 20. století bylo Juriens převážně zemědělskou obcí. V dolní části obce se obhospodařuje orná půda, zatímco na jurských výšinách převažuje chov dobytka, zejména dojnic. Pracovní místa jsou také v místních drobných podnicích a v ozdravovně pro seniory, která je součástí regionální nemocnice Saint-Loup v Pompaples.

Doprava

Obec se nachází mimo hlavní dopravní tepny, hlavní přístupová cesta vede z Romainmôtier-Envy. Juriens je napojen na síť veřejné dopravy prostřednictvím linky Postbusu z Croy do L’Isle.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Juriens na německé Wikipedii.

  1. a b Ständige Wohnbevölkerung nach Staatsangehörigkeitskategorie Geschlecht und Gemeinde; Provisorische Jahresergebnisse; 2018. Federal Statistical Office. 9. dubna 2019. Dostupné online. .
  2. a b LE COMTE, Guy. Juriens . Historisches Lexikon der Schweiz, 2009-02-19 . Dostupné online. (německy) 

Externí odkazy