Judith Curryová

Dnes je Judith Curryová tématem, které upoutalo pozornost milionů lidí po celém světě. Od svého vzniku až do současnosti má Judith Curryová velký dopad na různé aspekty společnosti, kultury a každodenního života. Vědět více o Judith Curryová je nezbytné pro pochopení jeho významu a dopadů, které má v dnešním světě. V tomto článku důkladně prozkoumáme dopad Judith Curryová a jeho význam v moderní společnosti a nabídneme podrobnou analýzu jeho vlivu v různých oblastech.

Judith Curryová
Narození1953 (71–72 let)
Spojené státy americké
Alma materNorthern Illinois University (do 1974)
Chicagská univerzita (do 1982)
PracovištěGeorgijský technický institut
Purdueova univerzita
Coloradská univerzita v Boulderu
OceněníHenry G. Houghton Award (1992)
společník Americké asociace pro rozvoj vědy (2007)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Judith A. Curryová (* 1953) je americká klimatoložka a bývalá vedoucí Školy věd o Zemi a atmosféře na Georgijském technickém institutu. Mezi její výzkumné zájmy patří hurikány, dálkový průzkum Země, modelování atmosféry, polární klima, interakce mezi vzduchem a mořem, klimatické modely a využití bezpilotních letadel pro výzkum atmosféry. Byla členkou výboru pro výzkum klimatu Národní rady pro výzkum,[1] publikovala více než sto vědeckých prací a byla spoluautorkou několika významných děl.[2] Curryová odešla do důchodu v roce 2017 ve věku 63 let.[2][3]

Curryová se stala známou jako vědkyně, která se staví do opozice k mainstreamu a vede blog, který je součástí blogosféry popírající změnu klimatu.[4]

Sociální vědci, kteří se zabývali postojem Curryové ke změně klimatu, jej označují za "neoskepticismus" v tom smyslu, že její současný postoj obsahuje určité rysy popírání: Na jedné straně připouští, že se planeta otepluje, že skleníkové plyny, jako je oxid uhličitý, produkované člověkem, způsobují oteplování a že pravděpodobný nejhorší scénář je potenciálně katastrofický, ale na druhé straně také tvrdí, že rychlost oteplování je pomalejší, než předpokládají klimatické modely, zdůrazňuje své hodnocení nejistoty v modelech předpovídajících změny klimatu a zpochybňuje, zda je mitigace změny klimatu finančně dostupná.[5] Navzdory široké shodě mezi klimatology, že změna klimatu vyžaduje naléhavá opatření, Curryová v Kongresu Spojených států svědčila o tom, že podle jejího názoru existuje tolik nejistoty ohledně přirozených změn klimatu, že snaha o snížení emisí může být zbytečná.[6]

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Judith Curry na anglické Wikipedii.

  1. National Research Council. Review of the U.S. CLIVAR Project Office. Committee to Review the U.S. Climate Variability and Predictability (CLIVAR) Project Office, National Academies Press, 2004, p. 35.
  2. a b WALDMAN, Scott. Judith Curry retires, citing 'craziness' of climate science. ClimateWire. Environment & Energy Publishing, 2017-01-04. Dostupné online . 
  3. VĚDA: Umírněná klimatoložka Judith Curry resignuje - Neviditelný pes. iDNES.cz . 2017-01-12 . Dostupné online. 
  4. Riley E. Dunlap; ROBERT J. BRULLE. Climate Change and Society: Sociological Perspectives. : Oxford University Press, 2015. Dostupné online. ISBN 978-0-19-935611-9. S. 317–318.  (pdf)
  5. Reconceptualizing Climate Change Denial: Ideological Denialism Misdiagnoses Climate Change and Limits Effective Action. Human Ecology Review. ANU Press, 19 December 2019, s. 123–124. ISSN 1074-4827. doi:10.22459/her.25.02.2019. 
  6. HARRIS, Richard. 'Uncertain' Science: Judith Curry's Take On Climate Change . . Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy