Josef Křička

V tomto článku se budeme zabývat Josef Křička, což je dnes velmi důležité téma. Josef Křička je téma, které vyvolalo velký zájem a diskuse v různých oblastech, ať už v akademické, profesní nebo společenské sféře. V průběhu let si Josef Křička získal pozornost odborníků a společnosti obecně díky svému dopadu a důsledkům v různých aspektech každodenního života. V tomto článku navrhujeme analyzovat a ponořit se do různých aspektů souvisejících s Josef Křička s cílem poskytnout globální a obohacující vizi tohoto tématu. Prostřednictvím komplexního a podrobného přístupu se snažíme nabídnout komplexní pohled, který čtenáři umožní porozumět a uvažovat o Josef Křička z různých perspektiv.

Josef Křička
Základní informace
Narození4. listopadu 1888
Praha
Úmrtí25. března 1969 (ve věku 80 let)
Želízy
Místo pohřbeníměstský hřbitov, Mšeno u Mělníka
Povoláníhudební skladatel, kronikář obce Želízy
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Josef Křička (4. listopadu 1888, Praha25. března 1969, Želízy) byl český hudební skladatel a pedagog, v závěru života kronikář obce Želízy na Mělnicku.

Život

Pražský rodák Josef Křička vystudoval v rodném městě Učitelský ústav, následně studoval hudební teorii u Karla Bautzkého a u Vítězslava Nováka hudební skladbu. Působil jako pedagog na pražských obecných školách. Zabýval se převážně tvorbou pro děti. V letech 19301936 vedl v Československém rozhlase pořad Dětské hudební táčky, na kterém se spolupodílela také jeho dcera Milena. V roce 1940 odešel do penze a usadil se v Hlučově na Kokořínsku, kam jezdíval na prázdniny a dovolené již od mládí, a kde se také s celou rodinou aktivně zapojil do protinacistického odboje. Od roku 1947 žil v obci Želízy, pobliž Liběchova, vedl zde obecní kroniku (byl prvním zdejším kronikářem, který psal své zápisy česky) a byl předsedou osvětové rady při MNV. Účastnil se také opakovaně hudebního festivalu Želízská hudební léta. Roku 1965 obdržel za svou někdejší odbojovou činnost od prezidenta Antonína Novotného Pamětní medaili k 20. výročí osvobození. Zemřel v Želízech na jaře roku 1969 a byl pohřben na městském hřbitově ve Mšeně u Mělníka.

Dílo

Spoluautorství

  • KŘIČKA, Josef, KRCH, Ferdinand: Dítě a hudba (vyd. 1917, znovu 1920)
  • KŘIČKA, Josef, NOVÁK, Eduard: Knížka hudební výchovy Jitro (vyd. 1931 a 1932)

Hudba

  • 67 skladeb, převážně tvorba pro děti

Odkazy

Literatura

  • SIEBR, Rudolf: Novátor hudební výchovy Josef Křička, učitel, skladatel, člověk, nakl. Sobotáles 2012

Externí odkazy