João da Nova

Dnes zůstává João da Nova tématem velkého významu a zájmu mnoha lidí po celém světě. Dopad João da Nova lze pociťovat v mnoha aspektech každodenního života, od jeho vlivu na populární kulturu až po jeho význam ve specifičtějších oblastech, jako jsou technologie nebo životní prostředí. Když se ponoříme do světa João da Nova, uvědomíme si šíři a složitost jeho působnosti a také rozmanitost přístupů a názorů, které na danou věc existují. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty João da Nova a jeho význam v dnešní společnosti se záměrem vrhnout světlo na toto vzrušující a mnohostranné téma.

João da Nova
Narození1450
Maceda
Úmrtí10. července 1509 (ve věku 58–59 let)
Kóčin
Povoláníobjevitel, mořeplavec a Alfonso de Alemcastre
Funkcestarosta Lisabonu
Některá data mohou pocházet z datové položky.

João da Nova (portugalská výslovnost: ʒuɐw dɐ nɔvɐ), také Xoán de Novoa, Juan de Nova (asi 1460 Maceda, Ourense, Španělskočervenec 1509 Kóčin, Indie) byl španělský mořeplavec a průzkumník Atlantského a Indického oceánu ve službách Portugalska.

Popis cesty

Ve dnech 9. a 10. března 1501 vyplul jako velitel portugalské expedice do Indie. V květnu 1501 objevil v jižním Atlantiku ostrov Ascension původně nazývaný "Concepsão". Po obeplutí mysu Dobré naděje, pokračoval na sever, kde v průlivu mezi ostrovem Madagaskar a africkým kontinentem objevil ostrov, který nese jeho jméno Juan de Nova. V listopadu roku 1501 připlul do indického přístavu Kannur, kde se 31. prosince 1501 účastnil s malou flotou první portugalské námořní bitvy v Indickém oceánu. V lednu 1502 se vydává na zpáteční cestu, na které 21. května 1502 v jižním Atlantiku objevil ostrov. Tento den byl svátek Flavii Iulii Heleny a na její počest ostrov nazval Svatá Helena.

Znovu do Indie se vydává v roce 1505. Po obeplutí mysu Dobré naděje byl zajat na území dnešního Mosambiku. Po osvobození pokračoval do Indie. I v letech 1506–1509 pobýval v Indickém oceánu, účastnil se několika bitev v Ománském zálivu odsud v bojích napadal města a postupoval na západ k Hormuzskému průlivu a k ostrovu Hormuz. V roce 1509 byl opět v Indii, kde téhož roku v přístavu Kóčin zemřel.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku João da Nova na anglické Wikipedii.

Externí odkazy