Jaroslav Maňák

V dnešní době se Jaroslav Maňák stalo tématem velkého významu a relevance v dnešní společnosti. S pokrokem technologií a globalizací se Jaroslav Maňák stal základním prvkem v každodenním životě lidí. Od svého dopadu na ekonomiku až po vliv na mezilidské vztahy, Jaroslav Maňák získal nespornou důležitost v různých aspektech současného života. V tomto článku prozkoumáme mnoho aspektů Jaroslav Maňák a prodiskutujeme jeho význam v současném kontextu a také možné důsledky, které má pro budoucnost.

Jaroslav Maňák
Narození8. března 1881
Stádlec
Úmrtí16. července 1965 (ve věku 84 let)
České Budějovice
Povolánímeteorolog, klimatolog a středoškolský učitel
DětiJiří Maňák
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Jaroslav Maňák (8. března 1881 Stádlec u Tábora16. července 1965 České Budějovice) byl český středoškolský profesor, meteorolog a klimatolog.

Životopis

Jaroslav Maňák se narodil 8. března 1881 ve Stádlci u Tábora. Vystudoval matematiku a fyziku na filozofické fakultě Karlovy univerzity v Praze. Státní zkoušky složil v roce 1906. Ve stejném roce začal pracovat jako středoškolský profesor v Plzni. O pět let později odešel učit do Českých Budějovic, kde zůstal až do svého odchodu do důchodu. Vyučoval matematiku a fyziku.[1]

Mimo školství se převážně věnoval motorismu, letectví, meteorologii a ekologii.[2][3] Po úmrtí Stanislava Čečka převzal vedení Jihočeského aeroklubu a řídil Masarykovu leteckou ligu. Podílel se na výstavbě letiště v Plané, nebo na rekonstrukci letiště v Dubičném.

Pamětní deska

Po nacistické okupaci byl vězněn na Pankráci, Buchenwaldu, Brně a Svatobořicích. Po osvobození se vrátil na pozici kantora a vyučoval až do odchodu do důchodu.[4]

Jaroslav Maňák zemřel 16. července 1965 v Českých Budějovicích ve věku 84 let. Mezinárodní letecká federace (FAI) mu posmrtně v roce 1984 udělila čestný diplom za celoživotní práci pro letectví. Dne 20. září 1996 byla pro něj a jeho syna Jiřího v Českých Budějovicích v ulici Dr. Stejskala odhalena pamětní deska.[4]

Jeho syn Jiří Maňák byl válečný pilot britského letectva.[5]

Odkazy

Reference

  1. Jaroslav Maňák. web.math.muni.cz . . Dostupné online. 
  2. Rok 1929: Mrzlo, až praštělo. Ptáci padali mrtví z nebe, zapsal kronikář. Plus . 2018-09-13 . Dostupné online. 
  3. [email protected], TRIMA NEWS, s r o. DRBNA HISTORIČKA: V únoru 1929 v Budějcích pěkně přituhlo. Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech . . Dostupné online. 
  4. a b Maňák Jaroslav | ENCYKLOPEDIE ČESKÝCH BUDĚJOVIC. www.encyklopedie.c-budejovice.cz . . Dostupné online. 
  5. FOLPRECHT, Radek. Stíhač Jiří Maňák sestřelil dvě stodevítky a pak velel peruti „tajfunů“. iDNES.cz . 2017-01-03 . Dostupné online.