Jakub Menšík z Menštejna

Dnes je Jakub Menšík z Menštejna tématem, které ve společnosti vyvolává velký zájem a debatu. Po léta je Jakub Menšík z Menštejna předmětem studia, analýzy a úvah odborníků a vědců v různých oblastech. Jeho význam se odráží v mnoha studiích, konferencích a publikacích, které se snaží pochopit jeho dopad a rozsah v různých kontextech. Jakub Menšík z Menštejna je téma, které překračuje hranice a zasahuje lidi různého věku, pohlaví, kultur a národností a vytváří obohacující dialog, který nám umožňuje porozumět mu z různých úhlů pohledu. V tomto článku se ponoříme do světa Jakub Menšík z Menštejna a prozkoumáme jeho původ, vývoj a důsledky v dnešní společnosti. Prostřednictvím rozhovorů, analýz a svědectví dáme hlas těm, kteří byli ovlivněni Jakub Menšík z Menštejna, a ponoříme se do jeho globálních důsledků.

Jakub Menšík z Menštejna‎
Purkrabí Pražského hradu
Ve funkci:
1603 – 1613 nebo 1614
PanovníkRudolf II., Matyáš
PředchůdceJiří mladší Wratislav z Mitrowicz na Zalší
NástupceZachariáš Kába z Rybňan
Královský prokurátor
Ve funkci:
1601 – 1603
PanovníkRudolf II.
PředchůdceJindřich Domináček z Písnice
NástupceFlorián Daniel Mejstřický z Vatikánu na Charvatcích
Místosudí Českého království
Ve funkci:
1593 – 1601
PanovníkRudolf II.
NástupceZachariáš Kába z Rybňan
Písař nejvyššího purkrabství
Ve funkci:
1584 – ?
PanovníkRudolf II.

Narození16. století
Prachatice
Úmrtí1614
ChoťAlžběta Pětipeská
Profeseprávník a úředník
Seznam děl: SKČR | Knihovny.cz
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Jakub Menšík z Menštejna (Prachatice – 1614) byl český úředník, autor spisu o mezním soudu (soudu rozhodujícím spory o meze).

Doložen jako celný v Prachaticích, kde roku 1576 rodina získala erb a Jakub následujícího roku vladyctví. Od roku 1584 byl písařem nejvyššího purkrabství, od roku 1593 místosudí (toto místo dostal jako odměnu za podíl na intrikách Jiřího Popela z Lobkovic), od roku 1601 královský rada a královský prokurátor, od roku 1603 purkrabí Pražského hradu. V roce 1613 odešel do ústraní.

Z doby působení u nejvyššího purkrabí získal povědomí o fungování mezního soudu a tyto zvyklosti sepsal do knihy O mezech, hranicích, soudy a rozepři mezní (O Mezech, Hranicých, Saudu a Rozepřj Meznj), které byla vytištěna roku 1600 a schválena jako zákoník (zemské zřízení). Kniha obsahuje i rytinu znázorňující fungování soudu.

Vlastnil Mokropsy (1587), Vonoklasy (1588) a další majetky (část Valečova, na krátko Osov). S manželkou Alžbětou Pětipeskou měl tři děti.

Dílo

  • O Mezech, Hranicých, Saudu a Rozepřj Meznj, y Přislussenstwj gich w Králowstwj Cžeském, 1600. Knihopis: K05505.

Literatura

Externí odkazy