V moderním světě hraje Itanium zásadní roli v našich životech. Od svého objevení nebo objevení má Itanium významný dopad na společnost, kulturu, ekonomiku a technologie. Její vliv se rozšířil po celém světě a přímo či nepřímo zasahuje všechny lidi. V tomto článku prozkoumáme roli Itanium v různých aspektech každodenního života a její význam v dnešním světě. Od svého vzniku až po současný dopad zanechal Itanium nesmazatelnou stopu v historii a zůstává aktuálním tématem i dnes.
Itanium (kódové označení Merced) je mikroprocesor architektury IA-64, který byl vyvinut společnostmi Intel a Hewlett-Packard. Byl uveden roku 2001.
HP a Intel začali společně pracovat na vývoji nové architektury procesorů pro servery a pracovní stanice roku 1989. Společnost HP potřebovala novou generaci své úspěšné řady PA-RISC a měla zájem využít zkušeností společnosti Intel s návrhem a výrobou čipů.
Procesor je výjimečný použitím pokročilé instrukční sady typu EPIC, která vznikla vývojem z instrukční sady typu VLIW. Tato architektura umožňuje maximalizovat výkon v jednom vlákně. Jedná se o jednu z nejpokrokovějších architektur mikroprocesorů. [1] Její nevýhodou je náročné programování v případě použití programovacího jazyka Assembler.