Ibráhím (chalífa)

V následujícím článku s vámi budeme hovořit o Ibráhím (chalífa), což je dnes velmi aktuální téma. Ibráhím (chalífa) je téma, které vyvolalo značnou debatu a upoutalo pozornost širokého publika. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty související s Ibráhím (chalífa), od jeho historie a vývoje až po jeho dopad na současnou společnost. Budeme také analyzovat různé perspektivy, které existují kolem Ibráhím (chalífa), stejně jako jeho vliv na různé aspekty každodenního života. Čtěte dále a zjistěte vše, co potřebujete vědět o Ibráhím (chalífa) a jeho důležitosti v dnešním světě.

Ibráhím
Úmrtí29. ledna 750
Velký Zab
OtecAl-Valíd I.
PříbuzníJazíd III., Umar ibn al-Walid, Al-Abbas ibn al-Walid, Abd al-Aziz ibn al-Walid, Bishr ibn al-Walid a Masrur ibn al-Walid (sourozenci)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ibráhím (? – 25. leden 750), celým jménem Ibráhím ibn al-Valíd, byl arabský chalífa z roku Umajjovců v roce 744. Bratr chalífy Jazída III.

Vláda

Ibráhímova vláda je spíše epizodickou událostí v dějinách umajjovského chalífátu. Jako chalífa nebyl všeobecně uznán. Ihned proti němu vystoupil Marván ibn Muhammad, který se prohlásil ochráncem synů al-Valída II., kteří byli věznění v Damašku. Spojil se s kmenem Kajs a podařilo se mu získat převahu nad kmenem Kalb, který stál na straně Ibráhímově. Ibráhím poté uzavřel dohodu s Marvánem a za záruky svobody a osobní bezpečnosti uznal Marvánovu vládu.[1]

Reference

  1. TAUER, Felix. Svět Islámu. Praha: Vyšehrad, 1984. 303 s. S. 71. 

Externí odkazy

  • Obrázky, zvuky či videa k tématu Ibráhím na Wikimedia Commons

Literatura

  • TAUER, Felix: Svět islámu. Praha, Vyšehrad, 1984. 303 s.