V tomto článku se bude téma Hydropedologie zabývat z různých pohledů s cílem poskytnout širokou a podrobnou vizi tohoto tématu, které je dnes tak aktuální. V tomto směru budou představeny různé aspekty související s Hydropedologie, včetně jeho historie, jeho dopadu na společnost, jeho důsledků na globální úrovni a možných řešení a výzev, které představuje. Budou také analyzovány různé názory a postoje k této záležitosti s cílem nabídnout vyváženou a úplnou vizi, která čtenáři umožní plně porozumět důležitosti a složitosti Hydropedologie dnes.
Hydropedologie je vědní obor, který se zabývá vztahem vody, půdy a rostlin a jejich postavením v hydrologickém cyklu krajiny. Speciální částí hydropedologie je půdní fyzika, která se mj. zabývá stavem, pohybem a vlastnostmi půdní vody v závislosti na stavbě a složení půdy.
Hydropedologie se zabývá monitoringem vodního režimu půd, stanovením vodní retenční kapacity půdy, nasyceností a průběhem nasycování a vysychání, vlhkostí, pH, souvisejícími chemickými procesy v půdě - znečištěním půd, vlivem na texturu a agregaci, hydrodynamikou, teplotním režimem, kapilaritou, infiltrací, výparem, transpirací rostlin, stanovením hydrolimitů, měřením vlhkosti půdy a tenzometrického tlaku půdní vody, stanovením hydraulických charakteristik půd - retenční křivky a hydraulické vodivosti apod.
V Československu se hydropedologie vyčlenila jako samostatná vědní disciplína z pedologie. Došlo k tomu v rámci výuky studijního zaměření Vodní stavby a vodní hospodářství na Stavební fakultě ČVUT za dob působení profesora Miroslava Kutílka.