V dnešním článku budeme hovořit o Hustota energie záření. Hustota energie záření je téma, které v posledních letech nabývá na aktuálnosti a ve společnosti vzbudilo velký zájem. V tomto článku důkladně prozkoumáme různé aspekty a aspekty související s Hustota energie záření, od jeho původu až po jeho dnešní vliv. Budeme analyzovat jeho dopady v různých oblastech i názory a pohledy odborníků z oboru. Kromě toho se podíváme na jeho vývoj v čase a na možné budoucí scénáře, které by mohly kolem Hustota energie záření nastat. Nenechte si ujít tento fascinující průzkum Hustota energie záření!
Hustota energie záření je radiometrická veličina vyjadřující množství zářivé energie v jednotkovém objemu v daném místě a čase. Oním zářením může být elektromagnetické záření, ale i jakýkoli jiný druh vlnění.[1] Veličina se obvykle značí nebo [2] a její jednotkou je joule na metr krychlový (J/m3).
Definuje se vztahem
kde
Protože záření vždy přenáší energii,[1] je užitečné se ptát, jak rychle tento přenos probíhá. Jestliže všechno záření v daném místě přichází z jednoho směru, pak zářivý tok jednotkovou plochou kolmou ke směru šíření vyjadřuje intenzita záření, pro kterou platí
kde
Přichází-li záření naopak rovnoměrně ze všech směrů, jako je tomu například uvnitř dutiny v termodynamické rovnováze, potom přenos energie nejlépe vystihuje veličina zář (tj. zářivý tok jednotkou plochy na jednotku prostorového úhlu), pro kterou platí
Intenzita vyzařování malým otvorem z takové dutiny pak je .[4] Těchto vztahů se využívá například při odvození popisu záření absolutně černého tělesa.