Hrodenská oblast

V dnešním světě je Hrodenská oblast tématem neustálého zájmu a významu ve společnosti. Ať už pro svůj dopad na každodenní život, globální ekonomiku nebo životní prostředí, Hrodenská oblast se prosadil v mnoha oblastech studia a debat. Protože zájem o Hrodenská oblast stále roste, je důležité porozumět jeho důsledkům a důsledkům v různých aspektech moderního života. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty Hrodenská oblast a jak jeho vliv utváří náš svět.

Hrodenská oblast
Гро́дзенская во́бласць
Hrodenská oblast – znak
znak
Hrodenská oblast – vlajka
vlajka
Geografie
Hlavní městoHrodna
Statusoblast
Souřadnice
Rozloha25 118,07 km²
Geodata (OSM)OSM, WMF
Obyvatelstvo
Počet obyvatel1 072 381 (2009)
Hustota zalidnění42,7 obyv./km²
Jazykběloruština
Správa regionu
StátBěloruskoBělorusko Bělorusko
Nadřazený celekBěloruskoBělorusko Bělorusko
Podřízené celky17 rajónů
předsedaSemion Shapiro
MěnaBěloruský rubl
Oficiální webwww.region.grodno.by/ru/
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hrodenská oblast (bělorusky Гро́дзенская во́бласць, rusky Гро́дненская область) je jedna ze šesti oblastí Běloruska. Rozkládá se v západní části země. Hlavním městem je Hrodna, známé též pod ruským a polským názvem Grodno. Oblast sousedí s Litvou na severu, s Polskem na západě, s Brestskou oblastí na jihu a Minskou oblastí na východě. Největší řekou je Němen, protékající napříč oblastí od východu k západu.

Hrodenská oblast zaujímá 25 000 km² (12 % povrchu země); 1. 1. 2024 zde žilo 992 556 obyvatel (12 % obyvatel Běloruska). Dělí se na 17 rajónů, čítá 12 měst a 194 obcí. Oblast má i po repatriaci Poláků po 2. světové válce silnou polskou národnostní menšinu (24 %)

Města

Hlavní město Hrodna

Liší-li se ruský název od běloruského, je uveden v závorce kurzívou.

Externí odkazy