Hrant Dink

V tomto článku podrobně prozkoumáme Hrant Dink a jeho dopad na dnešní společnost. Od svých počátků až po svou relevanci dnes byl Hrant Dink předmětem debat a analýz v různých oblastech. Ať už svými příspěvky v oblasti vědy, politiky, technologie nebo umění, Hrant Dink zanechal nesmazatelnou stopu v historii. Během několika následujících řádků prozkoumáme jeho různé aspekty a to, jak utvářel svět, ve kterém žijeme. Kromě toho budeme diskutovat o důsledcích Hrant Dink v budoucnosti a o tom, jak ovlivňuje budoucí generace. Připojte se k nám na této cestě, abyste dále porozuměli dopadu Hrant Dink na naši společnost.

Hrant Dink
Narození15. září 1954
Malatya, Turecko
Úmrtí19. ledna 2007
Istanbul, Turecko
Příčina úmrtívražda
Místo pohřbeníBalıklı Armenian Cemetery
BydlištěMalatya
Istanbul
NárodnostArménská
Alma materIstanbulská univerzita
PovoláníNovinář
Znám jakoZakladatel a vydavatel novin Agos
OceněníBjørnsonova cena (2006)
Oxfam Novib/PEN Award (2006)
International Press Institute World Press Freedom Heroes (2007)
Cena Hermanna Kestena (2007)
Henri Nannen Award
… více na Wikidatech
Nábož. vyznáníArménská apoštolská církev
ChoťRakel Yagbasan
DětiDelal, Arat, Sera
Funkcešéfredaktor (1996–2007)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hrant Dink (arménsky: Հրանդ Տինք; 15. září 195419. ledna 2007) byl turecký vydavatel, novinář a redaktor arménského původu.

Jako šéfredaktor dvojjazyčných turecko-arménských novin Agos byl prominentním členem arménské menšiny v Turecku. Nejznámější byl pro svou obhajobu turecko-arménského usmíření a práv menšin v Turecku. Často kritizoval turecké popírání arménské genocidy a zároveň snahu arménské diaspory o mezinárodní uznání. Byl třikrát obžalován z hanobení turectví, přičemž mu bylo tureckými nacionalisty mnohokrát vyhrožováno smrtí.

V lednu 2007 byl v Istanbulu zavražděn Ogünem Samastem, sedmnáctiletým tureckým nacionalistou. Došlo k tomu krátce po premiéře dokumentu Screamers, zabývajícím se genocidou. Odpovídal v něm na otázky týkající se popírání arménské genocidy Tureckem v letech 1915 až 1918 a případu obžaloby podle článku 301 z hanobení turectví. Zatímco Samast byl vzat do vazby, objevily se také fotografie usmívajících se tureckých policistů, kteří pózovali s vrahem před tureckou vlajkou. Fotografie v Turecku způsobily skandál a následné vyšetřování vedoucí ke zbavení zúčastněných policistů funkce.

Odkazy

Externí odkazy

  • Obrázky, zvuky či videa k tématu Hrant Dink na Wikimedia Commons

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hrant Dink na anglické Wikipedii.