Horodok (Lvovská oblast)

V tomto článku prozkoumáme Horodok (Lvovská oblast) z různých úhlů s cílem poskytnout komplexní a obohacující pohled na toto téma. Od jeho původu až po jeho dnešní relevanci, přes jeho četné aplikace a rozsah, se ponoříme do hluboké a podrobné analýzy, která čtenáři umožní pochopit důležitost a dopad Horodok (Lvovská oblast) v různých kontextech. Prostřednictvím vědeckých důkazů, odborných svědectví a osobních zkušeností osvětlíme neznámé a fascinující aspekty Horodok (Lvovská oblast), a přispějeme tak k pochopení a ocenění tohoto základního prvku v naší společnosti.

Možná hledáte: Horodok (Chmelnycká oblast).
Horodok
Городок
Chrám svatého Ducha (Церква Святого Духа)
Chrám svatého Ducha (Церква Святого Духа)
Horodok – znak
znak
Horodok – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Časové pásmoUTC+2
StátUkrajinaUkrajina Ukrajina
OblastLvovská
RajónLvovský
Horodok
Horodok
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha29,62 km²
Počet obyvatel15 825 (2011)
Hustota zalidnění534,3 obyv./km²
Správa
Vznik1213
Oficiální webgorodok.lviv.ua
Adresa obecního úřaduмайданн Гайдамаків 6
81500 м. Городок
Telefonní předvolba3231
PSČ81504
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Horodok (ukrajinsky Городок; rusky ГородокGorodok; polsky Gródek nebo dříve Gródek Jagielloński) je město v Lvovské oblasti na Ukrajině. Leží na řece Vereščycje 24 kilometrů jižně od Lvova, správního střediska celé oblasti. V roce 2011 žilo v Horodku bezmála šestnáct tisíc obyvatel.

Dějiny

Kostel Povýšení svatého Kříže

První zmínka o Horodku je z roku 1213. V roce 1389 se stal městem dle magdeburského práva. Do roku 1772 patřil k polskému království, které jej spolu s celou Červenou Rusí zabralo v polovině čtrnáctého století. V roce 1434 zde zemřel polský král Vladislav II. Jagello. Pak patřil k habsburské monarchii, kde patřil do Haliče. Po konci první světové války připadl druhé polské republice, kde patřil do Lvovského vojvodství.

V září 1939 bylo město obsazeno Sovětským svazem. Poté a znovu v roce 1945 se místo stalo součástí Ukrajiny pod názvem Horodok. Po německém útoku na Polsko se počet židovských obyvatel zvýšil na více než 5000, kvůli uprchlíkům ze západního Polska. Po německé invazi v červenci 1941 byla většina židovského obyvatelstva poslána na nucené práce nebo do vyhlazovacího tábora Belzec. V květnu 1943 bylo zbývající ghetto zlikvidováno, poslední obyvatelé zastřeleni a vypáleni.[1] Židovská komunita dnes již neexistuje.

Rodáci

Pamětihodnosti a turistické zajímavosti

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Horodok (Lwiw) na německé Wikipedii.

  1. kehilalinks.jewishgen.org . . Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy