V dnešní době je Homogenní směs tématem na rtech každého. S rozvojem technologií a globalizací se Homogenní směs stal neustálým zájmem moderní společnosti. Ať už v politické, ekonomické, sociální nebo environmentální sféře, Homogenní směs vyvolal diskusi a podnítil zájem odborníků i občanů. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty Homogenní směs a analyzujeme jeho dopad na naše životy. Od jeho vzniku až po možná řešení se zamyslíme nad tím, jak Homogenní směs ovlivňuje náš každodenní život a co s tím můžeme dělat.
Homogenní (stejnorodá) směs je systém dvou nebo více složek, v němž neexistuje rozhraní mezi jednotlivými složkami a jejich fázemi, vlastnosti v celém jeho objemu jsou tedy stejné. U homogenních směsí nelze opticky rozlišit jejich složky, neboť velikost rozpuštěných částic je menší než 10−9 m (nm). Příkladem takové směsi je například čistý vzduch nebo mořská voda.
Homogenní směs se skládá ze dvou a více chemicky čistých látek, při jejichž smísení nedochází ke vzniku nebo zániku chemických vazeb, a proto se nejedná o chemický děj. Jednotlivé složky směsi si zachovávají své původní vlastnosti. Z fyzikálního hlediska však dochází ke změnám vlastnosti směsi. Mění se například teplota varu, tání nebo index lomu.
Kapalné homogenní směsi se také nazývají roztoky a skládají se z rozpouštědla a rozpuštěných látek. Rozpouštědlo je látka, ve které jsou ostatní látky rozptýlené neboli dispergované. Je-li jednou složkou kapalina (například voda), pak je vždy rozpouštědlem. Chemická zkratka pro roztok je kolečko s tečkou.[1]
Nejdůležitější faktory ovlivňující rychlost rozpouštění látky v rozpouštědle jsou teplota, tlak, míchání, rozetření pevné látky apod.
V závislosti na vnějších podmínkách mohou být homogenní směsi:
V závislosti na množství rozpuštěné látky v roztoku mohou být homogenní směsi:
V závislosti na pH roztoku mohou být homogenní směsi:
Homogenní směs má v celém svém objemu stejný poměr rozpuštěné látky a rozpouštědla, proto lze přesně určit její složení. Složení roztoků neboli koncentraci roztoků podle množství jednotlivých složek lze vyjádřit několika způsoby, nejběžnější jsou:
V tomto článku byly použity překlady textů z článků Mixture na anglické Wikipedii a Gemisch na německé Wikipedii.