V tomto článku prozkoumáme význam Hodnota nemovitosti v současné společnosti. Od svého významu v akademické sféře až po jeho dopad na každodenní život, Hodnota nemovitosti hraje zásadní roli v našem chápání světa kolem nás. Prostřednictvím podrobné analýzy prozkoumáme různé aspekty a dimenze Hodnota nemovitosti, od jeho historických počátků až po jeho současné aplikace. Podobně zvážíme různé pohledy a přístupy, které se kolem Hodnota nemovitosti objevily, čímž obohatíme naše celkové chápání tohoto tématu. Tento článek se snaží ponořit do relevance a významu Hodnota nemovitosti v naší současné společnosti a nabízí panoramatickou vizi, která umožňuje čtenáři pochopit její důležitost a rozsah v různých kontextech.
Hodnota nemovitosti je často zaměňována s cenou nemovitosti. Tato částka je však pouze ideální, není mezi kupujícími a prodávajícími požadovanou, nabízenou nebo skutečně zaplacenou cenou a určuje se zpravidla odhadem. Vyjadřuje především užitek vlastníka nemovitosti k datu, ke kterému se odhad hodnoty provádí.
Existuje mnoho druhů cen a hodnot, které se zabývají různými hledisky.
Tržní hodnotu nemovitosti ovlivňuje mnoho vlivů. Mezi nejdůležitější patří vlivy fyzikální, kde se jedná o rozsah nemovitosti, její velikost, polohu, životní prostředí kolem ní, dopravu, sousedy, stáří nemovitosti a řadu dalších faktorů. Dále jsou to vlivy ekonomické, u kterých se sleduje zaměstnanost v dané lokalitě, životní úroveň, hospodářský rozvoj, inflace nebo úroková míra. Vlivy politicko-správní zahrnují daňovou politiku, územní plánování či veřejné zájmy a vlivy sociálně-demografické naopak politiku sociální, vzdělání, vývoj populace a velikost rodin, životní styl a standard bydlení. Mimo tyto vlivy mají na hodnotu nemovitosti vliv i situace v dané části trhu, stabilita či rozkolísanost trhu, stav nabídky, poptávky a konkurence u daného typu nemovitosti, nové trendy a další.
Odhad tržní hodnoty nemovitosti může být prováděn třemi základními metodami, které jsou navzájem provázány. Jejich přispívání k výsledné tržní hodnotě se liší podle typu nemovitosti, jež se má ocenit.
Pro vypracování znaleckého posudku je potřeba řada dokladů, které se liší podle typu oceňované nemovitosti. Nejdůležitější dokumenty jsou však pro všechny druhy stejné – výpis z listu vlastnictví (nesmí být starší než 3 měsíce), aktuální kopie katastrální mapy (v případě neaktuálnosti katastrální mapy geometrický plán) a pořizovací dokumenty nemovitosti.
Znalecký posudek neboli administrativní odhad může vypracovat pouze úřední osoba, která je evidována v seznamu znalců. Soudní znalci jsou jmenováni podle zákona soudem nebo ministrem financí. Jsou jmenováni podle odbornosti a pravomocí. Každý znalec musí být evidován a jejich seznam je zveřejněn na oficiálních stránkách znalecké komory[1] nebo na webu českého soudnictví].[2]
Odhad hodnoty nemovitosti se již dá učinit online. Majitel nebo kdokoliv jiný k němu potřebuje znát pouze adresu nemovitosti, jestli jde o dům nebo byt a rozlohu. Na základě online analýzy dat poté dostane rychlý a přesný odhad.
Hodnoty cen nemovitostí pro bydlení, i přes různá opatření jako např. zákaz skupování bytů investory[3], roku 2021 prudce rostou v ČR[4], Dánsku[5], Švédsku i jinde.