Hnutí Völkisch

V dnešním světě hraje Hnutí Völkisch v naší společnosti zásadní roli. Ať už v politice, ekonomice, kultuře nebo v jakékoli jiné oblasti, Hnutí Völkisch má významný dopad na naše životy. V průběhu historie byl Hnutí Völkisch předmětem studia, debat a kontroverzí a jeho vliv je relevantní i dnes. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty související s Hnutí Völkisch a analyzujeme jeho důležitost a roli v současném světě. Od svých počátků až po svou relevanci dnes hrál Hnutí Völkisch zásadní roli ve vývoji lidstva a jeho studium nám umožňuje lépe porozumět světu kolem nás.

Hnutí Völkisch (německy Völkische Bewegung) bylo německé hnutí aktivní od konce 19. století až doby Třetí říše, typické svým etnickým nacionalismem, pangermanismem a od počátku 20. století také narůstajícím antisemitismem. Termín völkisch znamená přibližně „lidový“ či „národní“, ale v celé šíři svých významů je nepřeložitelný.

Hnutí vychází z romantismu 19. století a odmítnutí racionalismu a scientismu ve prospěch mýtu o zlatém věku ztotožňovaném se středověkou Svatou říší římskou, jež měla představovat ideální Německo, v němž je celá společnost organizována podle harmonického hierarchického řádu.[1] Cílem hnutí bylo „národní znovuzrození“ inspirované tradicemi starověkých Germánů. Toho mělo být dosaženo buď skrze „germanizaci“ křesťanství či oživením germánského předkřesťanského náboženství.[2] Esoterické hnutí zvané ariosofie bylo založeno právě na myšlenkách völkisch kombinovaných s theosofií.[3]

Hnutí je často spojováno s konzervativní revolucí – širším národně konzervativním hnutím, jež bylo na vzestupu během Výmarské republiky. Kromě toho že ovlivnilo nacismus, jeho myšlenky se projevily i v různých hnutích vzniklých po druhé světové válce, například revolučním nacionalismu, Nové pravici či neonacismu.[1] K hnutí naležela například Deutschvölkische Freiheitspartei, „Německá lidová strana svobody“ založená v roce 1922, jež se v roce spojila s právě zakázanými nacisty do Nationalsozialistische Freiheitsbewegung, „Národně sociálního hnutí svobody“.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Völkisch movement na anglické Wikipedii.

  1. a b CAMUS, Jean-Yves; LEBOURG, Nicolas. Far-Right Politics in Europe. : The Belknap Press of Harvard University Press, 2017. Dostupné online. ISBN 9780674971530. S. 16–17. 
  2. SAMUEL, Koehne. Were the National Socialists a Völkisch Party? Paganism, Christianity, and the Nazi Christmas. Central European History. 2014, roč. 47, čís. 4, s. 760–790. ISSN 0008-9389.. 
  3. GOODRICK-CLARKE, Nicholas. Okultní kořeny nacismu. Praha: Votobia, 1998. ISBN 80-7220-023-2.