Hisingen

Téma Hisingen je dnes široce diskutované a analyzované téma. Po léta zaujímá přední místo v akademických, politických a společenských debatách. Jeho význam spočívá v jeho dopadu na každodenní život lidí a také na rozvoj různých studijních oborů. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty související s Hisingen, od jeho původu až po jeho důsledky v současné společnosti. Kromě toho bude zkoumán jeho vliv v různých oblastech, jako je ekonomika, technologie, kultura a politika. Prostřednictvím této vyčerpávající analýzy se snažíme nabídnout komplexní vizi Hisingen a jeho důležitosti v dnešním světě.

Hisingen
Pobřeží ostrova
Pobřeží ostrova
Hisingen
Hisingen
LokalizaceKattegat
StátŠvédskoŠvédsko Švédsko
• KrajVästra Götaland
Topografie
Rozloha199 km²
Zeměpisné souřadnice
Nejvyšší vrcholRamberget (87 m n. m.)
Osídlení
Počet obyvatel145 000 (2011)
Hustota zalidnění728,6 obyv./km²
Největší sídloGöteborg
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hisingen je švédský ostrov, který patří ke kraji Västra Götaland. Jeho západní a jižní pobřeží omývá průliv Kattegat, od pevniny ho odděluje na východě řeka Göta a na severu její rameno Nordre älv. Na ostrově se nacházejí severní předměstí Göteborgu. Hisingen je nejlidnatějším ostrovem Švédska[1] (žije na něm okolo 145 000 obyvatel) a s rozlohou 199 km² je na pátém místě co do velikosti (na čtvrtém mezi přírodními ostrovy).

Historie

V lokalitě Tumlehed byly nalezeny skalní kresby, svědčící o osídlení ostrova v 9. tisíciletí př. n. l. Z doby bronzové pocházejí mohyly ve Skändlabergetu. Podle kroniky z roku 1020 králové Olaf II. Norský a Olof Skötkonung hráli o ostrov kostky. Hisingen byl dlouho sporným územím mezi Švédskem a Norskem, Švédové ho definitivně získali roskildským mírem v roce 1658. Na území dominovaly lesy a pole do 19. století, kdy se začal rozvíjet průmysl.

Ekonomika

V Lundby se nachází nejstarší závod automobilky Volvo s firemním muzeem.[2] Na Hisingenu leží také ropná rafinerie, vědecké centrum Lindholmen Science Park, letiště Säve a Göteborský přístav, který je největší ve Skandinávii. Místní firma Götaverken byla největší loděnicí světa, ale v roce 1989 ukončila činnost.[3]

Ostrov je rovněž rekreační oblastí, nachází se zde kopec Ramsberget s vyhlídkou, zřícenina středověkého hradu Ragnhildsholmen, parky Hisingsparken a Flunsåsparken a lužní les Rya skog vyhlášený přírodní rezervací.

Další atrakcí Hisingenu je nákupní a zábavní centrum Backaplan, známé tragickým požárem diskotéky, k němž došlo 29. října 1998 a vyžádal si 63 obětí (viz Požár na diskotéce v Göteborgu).

Reference

  1. EUscreen Dostupné online
  2. OPATŘILOVÁ, Veronika. An insider's guide to Hisingen, Gothenburg. Routes North. 2017-06-12. Dostupné online . (anglicky) 
  3. Motorship Dostupné online

Externí odkazy