Haličská sovětská socialistická republika

V tomto článku se budeme zabývat problémem Haličská sovětská socialistická republika, který má velký dopad na různé aspekty společnosti. Od svého vzniku Haličská sovětská socialistická republika vzbuzuje zájem a debatu v různých oblastech, jak akademických, tak profesionálních. V průběhu let se Haličská sovětská socialistická republika vyvíjel a získal na významu v různých kontextech, což způsobilo významné změny ve způsobu, jakým lidé interagují a fungují ve svém prostředí. Prostřednictvím tohoto článku prozkoumáme různé aspekty Haličská sovětská socialistická republika a analyzujeme jeho dnešní vliv.

Haličská sovětská socialistická republika
Galicyjska Socjalistyczna Republika Rad
Галицийская Социалистическая Советская Республика
Галицька Соціалістична Радянська Республіка
 Druhá polská republika 8. 7. 1920–21. 9. 1920 Druhá polská republika 
Vlajka státu
vlajka
Geografie
Obyvatelstvo
státem propagovaný ateismus
Státní útvar
Vznik
Zánik
Státní útvary a území
Předcházející
Druhá polská republika Druhá polská republika
Následující
Druhá polská republika Druhá polská republika

Haličská sovětská socialistická republika byl státní útvar vzniklý na území Haliče dobytém Rudou armádou při polsko-sovětské válce v roce 1920.

Republika byla založena a spravována Haličským revolučním výborem (Galrevkom), provizorní vládou pod taktovkou Sovětského Ruska. Hlavním městem byla Ternopol, kde výbor zasedal. Faktickým vládcem Haličské SSR byl předseda Galrevkomu Vladimir Zatonskij. Již v září 1920 však byla Rudá armáda vytlačena z území Haliče a sovětská republika zde tak zanikla. Rižským mírem z roku 1921 pak byla Halič připojena k Polsku.

Literatura

DAVIES, Norman. Bílý orel, rudá hvězda. Polsko-sovětská válka 1919-1920 a zázrak na Visle. Praha: BB/art, 2006. 311 s. ISBN 80-7341-939-4. 

Externí odkazy