Gódávarí

V dnešním světě získal Gódávarí nebývalý význam. Ať už v akademické, obchodní, technologické nebo sociální oblasti, Gódávarí se stal základním tématem, které prochází všemi oblastmi našeho života. Jeho vliv byl tak významný, že je nezbytné porozumět jeho dopadu a důsledkům, které s sebou nese. V tomto článku podrobně a vyčerpávajícím způsobem prozkoumáme vše, co souvisí s Gódávarí, od jeho počátků až po jeho budoucí vyhlídky, s cílem poskytnout kompletní a aktualizovanou vizi tohoto tématu, které je dnes tak aktuální.

गोदावरी
గోదావరి
Gódávarí
Základní informace
Délka toku1450 km
Plocha povodí290 000 km²
SvětadílAsie
Pramen
Ústí
Protéká
IndieIndie Indie (Maháráštra, Telangána, Ándhrapradéš)
Úmoří, povodí
Indický oceán
Geodata
OpenStreetMapOSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gódávarí nebo také Godi (maráthsky गोदावरी नदी, hindsky गोदावरी नदी , telugsky గోదావరి , anglicky Godavari River) je řekaIndii na Indickém poloostrově (státy Maháráštra, Telangána, Ándhrapradéš). Je 1450 km dlouhá. Povodí má rozlohu přibližně 290 000 km².

Průběh toku

Pramení na východních svazích Západního Ghátu. Teče přes Dekanskou vysočinu v hluboké dolině. Na horním toku a před vstupem do pobřežní roviny vytváří četné peřeje. Při ústí do Bengálského zálivu vytváří výraznou deltu.

Vodní stav

Zvýšenou vodnost má v létě, kdy průtoky vody mohou dosahovat 40 000 m³/s až 60 000 m³/s.

Využití

Voda je využívána na zavlažování a to převážně na dolním toku. Na řece byly také vybudovány přehradní nádrže a vodní elektrárny. Vodní doprava je možná v deltě a na středním toku. Hlavní rameno delty Gautami-Godavari umožňuje proplutí i pro velké lodě. Na řece leží město Rádžamandri.

Literatura

Externí odkazy

  • Obrázky, zvuky či videa k tématu Gódávarí na Wikimedia Commons