Flájský potok

V tomto článku budeme analyzovat Flájský potok z různých perspektiv s cílem ponořit se do jeho důležitosti a důsledků. Flájský potok je téma, které v posledních letech nabylo na relevanci a vyvolalo diskuse a kontroverze v různých oblastech. Prostřednictvím této vyčerpávající analýzy se snažíme osvětlit různé aspekty obklopující Flájský potok a poskytnout čtenáři kompletní a vyváženou vizi. Od jeho počátků až po jeho dopad na dnešní společnost prozkoumáme každý aspekt Flájský potok, abychom lépe porozuměli jeho dosahu a významu v současném světě. S využitím spolehlivých zdrojů a odborných názorů se ponoříme do hloubkové studie, jejímž cílem je otevřít dialog a podpořit úvahy o Flájský potok.

Flájský potok
(Flöha)
Flájský potok v Českém Jiřetíně
Flájský potok v Českém Jiřetíně
Základní informace
Délka toku67 km
Plocha povodí799,4 km²
Průměrný průtokpři ústí do Zschopau 9,2 m³/s
SvětadílEvropa
Hydrologické pořadí1-15-03-023
Pramen
Ústí
Protéká
ČeskoČesko Česko (Ústecký kraj - Český Jiřetín)
NěmeckoNěmecko Německo (Sasko - Neuhausen/Erzgeb., Olbernhau, Pockau, Flöha)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Severní moře, Labe, Mulda, Freiberská Mulda, Zschopau
Geodata
OpenStreetMapOSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Flájský potok (též řeka Fláje, německy Flöha) pramení ve východní části Krušných hor v Grünwaldském vřesovišti poblíž Bouřňáku (869 m n. m.) nad obcí Mikulovokrese Teplice. Odtud teče západním směrem. Zhruba po sedmi kilometrech vtéká do Flájské vodní nádrže, jež je zdrojem pitné vody pro Mostecko a Teplicko a nalézá se již v mosteckém okrese. Přehrada byla dokončena v roce 1962. Dále potok teče přes Český Jiřetín do Saska, kde získává jméno Flöha. Na českém území je Flájský potok dlouhý 16,6 km, plocha povodí měří 67,4 km² a průměrný průtok u státní hranice dosahuje 1,02 m³/s.[1]

Hned na počátku své německé cesty vtéká opět do přehrady Rauschenbach. Dále teče přes Neuhausen. V úseku mezi Hirschbergem a Zeleným Dolem (Grünthalem) tvoří česko-německou hranici (katastr obce Brandov). Zde krátce po sobě zleva přijímá SvídniciNačetínský potok, načež definitivně vstupuje na saské území. Dále protéká městem Olbernhau, v Pockau do Flöhy ústí říčka Černá (Schwarze Pockau) pramenící u Jelení hory v katastrálním území Kryštofovy Hamry, dále teče poblíž Lengfeldu, pod zámkem Rauenstein. Ve městě Flöha u Saské Kamenice (Chemnitz) se Fláje zprava vlévá do řeky Zschopau.

Významnější přítoky z Čech

(L=levý, P=pravý)

Reference

  1. VLČEK, Vladimír. Zeměpisný lexikon ČSR. Vodní toky a nádrže. Praha: Academia, 1984. 316 s. S. 99. 

Externí odkazy

  • Obrázky, zvuky či videa k tématu Fláje na Wikimedia Commons