V dnešním článku prozkoumáme Fairtradová škola, téma, které zaujalo odborníky i nadšence. Po léta je Fairtradová škola předmětem debat a diskuzí v různých oblastech, od politiky přes vědu až po populární kulturu. S vývojem společností a pokrokem technologie získal Fairtradová škola významnou roli v našem každodenním životě, což způsobuje fascinaci i kontroverzi. V tomto článku důkladně prozkoumáme různé aspekty Fairtradová škola, zaměříme se na jeho původ, jeho dopad na společnost a vyhlídky do budoucna.
Fairtradové školy jsou součástí kampaně Fairtradová města – mezinárodní iniciativy označování míst, kde je podporován fair trade. Cílem kampaně je osvěta v oblasti fair trade a podpora prodeje fairtradových produktů v daném místě. Fairtradové školy přidávají globální rozvojová témata do výuky, využívají fairtradové výrobky a aktivně pracují s veřejností. Zapojení do kampaně školám přináší posílení dobrého jména, vzdělávání žáků praktickým příkladem, zajímavé náměty pro výuku a přidanou hodnotu ve srovnání s jinými školami. Svými aktivitami dávají najevo svou společenskou odpovědnost a zájem o globální rozvojové vzdělávání. Status Fairtradová škola mohou získat školy na všech úrovních vzdělávacího systému.
V České republice byla kampaň Fairtradové školy zahájena na podzim 2011 jako součást kampaně Fairtradová města. Kampaň koordinují společně Fairtrade Česko a Slovensko, NaZemi a Ekumenická akademie Praha. První dvě Fairtradové školy v České republice jsou od 9. února 2012 Masarykova ZŠ, Litoměřice a SŠ a JŠ Volyně. Aktuální počet držitelů statusu lze najít na webu kampaně Archivováno 14. 7. 2012 na Wayback Machine.
Ředitel Petr Chytil ze vsetínské ZŠ Rokytnice na kampani oceňuje příležitost zapojení celosvětových témat do výuky: „Žáci se dozvídají o globálních problémech a pak zpracovávají na toto téma filmové spoty nebo komiksy. Jsou to předměty, ve kterých můžeme dělat zajímavé projekty a rozebírat s žáky témata, která by v jiných předmětech byla spíše okrajová.“
Romana Šafránková, učitelka zeměpisu a němčiny ze Střední školy a Jazykové školy Volyně, doplňuje: „Studenti přesvědčili zástupce města Volyně, aby se ucházeli o titul Fairtradové město. Uspořádali také akci pro místní podnikatele a dosáhli toho, že několik obchodů a cukráren ve Volyni začalo prodávat fairtradové produkty.“
Školy musí pro získání statutu splnit 5 kritérií: