V dnešním světě se Fázová modulace stal tématem velkého významu a zájmu široké škály lidí. Ať už kvůli svému dopadu na společnost, ekonomiku nebo kulturu, Fázová modulace je téma, které nenechává nikoho lhostejným. Od svého vzniku a vývoje až po jeho důsledky v současnosti a budoucnosti, Fázová modulace rozpoutal debatu v různých oblastech, generoval protichůdné názory a vedl k úvahám o jeho důležitosti a dopadu. Proto je nezbytné ponořit se hlouběji do studia a analýzy Fázová modulace, abychom komplexně pochopili jeho vliv a rozsah v současném kontextu. Vzhledem k této realitě je nutné k tématu Fázová modulace přistupovat z různých úhlů pohledu, abychom nabídli globální a obohacující vizi, která uspokojí zvědavost a zájem všech čtenářů.
Fázová modulace - PM (z anglického Phase Modulation) je druh modulace, u které mění modulační signál fázi nosné vlny.
Spojitá fázová modulace není příliš využívána, protože vyžaduje poměrně složitý demodulátor a v určitých situacích může být problematické rozeznat správně fázový posuv (například rozeznání 0 a 180°). Jedním z mála širších využití této modulace je nasazení v elektronických hudebních nástrojích, které ovšem bývá často nesprávně označováno jako FM (zkratka frekvenční modulace).
V poslední době ovšem prudce narůstá využití varianty s diskrétním modulačním signálem nazvané PSK (Phase Shift Keying).
Předpokládejme, že modulační signál má frekvenci a fázi . Lze ho tedy popsat rovnicí:
Nosnou lze podobně popsat rovnicí:
Po dosazení je modulovaný signál popsán vztahem:
Je v něm vidět jak modulační signál ovlivňuje fázi nosné. Fázová modulace patří spolu s frekvenční modulací k takzvaným úhlovým modulacím (protože modulační signál mění argument sinusovky nosné, tedy její úhel). Pokud oba typy úhlových modulací srovnáme v rámci krátkého časového úseku, vidíme, že se obě chovají shodně. Z hlediska delšího časového úseku ovšem fázová modulace při konstantní hodnotě modulačního signálu působí neměnnou hodnotu fázového posuvu, kdežto u frekvenční modulace se při konstantním modulačním signálu fázový posuv v čase trvale lineárně mění.
Obecné kmitočtové spektrum fázové modulace je těžko odvoditelné, ale existují dva důležité speciální případy modulačních signálů, pro které spektrální chování odvodit lze:
Modulační index podobně jako u jiných typů modulací vyjadřuje jakou měrou se modulovaný signál liší od nemodulované nosné. Pro fázovou modulaci se samozřejmě jedná o fázové změny nosné: