Evangelický kostel (Utsjoki)

V dnešním světě se Evangelický kostel (Utsjoki) stal tématem velkého významu a zájmu široké škály lidí. Ať už kvůli svému dopadu na společnost, své relevanci v profesní oblasti nebo své roli v historii, Evangelický kostel (Utsjoki) upoutal pozornost jednotlivců všech věkových kategorií a prostředí. Jak čas postupuje, důležitost porozumění a hluboké analýzy všeho, co souvisí s Evangelický kostel (Utsjoki), se stává zřejmým, protože jeho vliv přesahuje hranice a zahrnuje různé aspekty každodenního života. V tomto článku se ponoříme do světa Evangelický kostel (Utsjoki), abychom prozkoumali jeho různé aspekty a odhalili jeho skutečný dopad na dnešní svět.

Kostel Utsjoki
Utsjoen kirkko
Ohcejoga girku
Kostel Utsjoki Utsjoen kirkko Ohcejoga girku (31. srpna 2007)
Místo
StátFinskoFinsko Finsko
Souřadnice
Map
Základní informace
CírkevFinská církev
DiecézeOulu
FarnostUtsjoki
Současný majitelUtsjoki Parish a Northern Lapland Parish Union
Architektonický popis
ArchitektErnst Lohrmann
Výstavba1850–1853
Specifikace
Kapacita240 míst k sezení
Stavební materiálžula a cihla
Další informace
AdresaUtsjoentie 543, 99980 Utsjoki, Utsjoki, FinskoFinsko Finsko
Oficiální webOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Evangelický kostel poblíž laponského města Utsjoki je nejseverněji položeným kostelem Finska a současně i Evropské unie. Památkově chráněný kostel se nachází u jezera Mantojärvi, asi 5 km jižně od vesnice Utsjoki.

Historie

Kostel byl vystavěn v letech 18501853 ze šedé žuly po vzoru chrámu Tuomiokircho v Turku. Oltářní obraz zpodobňující Nanebevstoupení Páně je z roku 1924.

Kostel je památkově chráněn spolu se soustavou „kostelních chýší“, kde jeho návštěvníci nocovali, sakristií, která je jediným pozůstatkem dřívějšího srubového kostela z roku 1700, a zděnou empírovou farou, postavenou roku 1843. Na faře je věřícími užíván laponský zpěvník Suoma samii salbmakirji, jenž obsahuje píseň bratrského biskupa Jana Roha; do zpěvníku píseň zařadil Hemminki Maskulainen. Pod písní je vysvětlivka: „Jan Horn (bömilaš, n. 1490–1547) – Hemminki Maskulainen 1614.“ Finský evangelický zpěvník obsahuje tři žalmy českého původu.[1]

Galerie

Odkazy

Reference

  1. DOČKAL, Miroslav. Finsko, jak je neznáme. 1. vyd. Praha: Nakladatelství Panorama, 1978. 245 s., 16 černobílých a 8 barevných fotografií. (Edice Cesty). S. 192–194. 

Externí odkazy