Esenciální mastná kyselina

V tomto článku se do hloubky podíváme na téma Esenciální mastná kyselina, téma, které v posledních letech upoutalo pozornost mnoha lidí. Esenciální mastná kyselina vyvolal velký zájem a debatu v různých oblastech, od vědy po politiku, včetně populární kultury. V tomto článku budeme zkoumat různé aspekty Esenciální mastná kyselina, od jeho původu a vývoje až po jeho dopad na dnešní společnost. Kromě toho probereme názory a pohledy odborníků na toto téma a také osobní zkušenosti těch, kteří se přímo podíleli na Esenciální mastná kyselina. Tento článek si klade za cíl poskytnout čtenářům široké pochopení Esenciální mastná kyselina a podpořit kritickou reflexi tohoto tématu, které je dnes tak aktuální.

typickým příkladem potravin s obsahem esenciálních mastných kyselin jsou v kuchyni běžně užívané rostlinné oleje, např. slunečnicový, řepkový či sojový

Esenciální mastná kyselina je taková mastná kyselina, kterou lidé a další zvířata nedokážou vytvořit z jiných složek; resp. v organismu nejsou známy chemické procesy, jež by ji vytvořily. Esenciální mastné kyseliny hrají důležitou roli v energetické bilanci těchto organismů a v dalších biologických pochodech. Pro lidské tělo je jediným zdrojem esenciálních mastných kyselin potrava.

Mastné kyseliny esenciální pro lidský organismus

Související informace naleznete také v článku Omega-3 nenasycené mastné kyseliny.
Chemická struktura kyseliny linolové

Lidské tělo není u mastných kyselin schopné vytvářet dvojnou vazbu dále než za 9. uhlíkem (počítáno od karboxylové skupiny), což vylučuje syntézu ω-3 a ω-6 mastných kyselin. Neznamená to však, že všechny mastné kyseliny obsahující dvojnou vazbu na dané pozici se řadí mezi esenciální, např. kyselina arachidonová je syntetizována z prekurzorů (kys. linolová), které mezi esenciální mastné kyseliny patří, a není ji tedy vyloženě nutné přijímat v potravě.[1] Mezi typické mastné kyseliny esenciální pro člověka patří kyselina linolová (ω-6) a kyselina alfa-linolenová (ω-3).[2][3]

Potravinové zdroje

Nenasycený tuk v lidské stravě je z esenciálních mastných kyselin nebo z kyseliny olejové. Zdroje ω-3 a ω-6 mastných kyselin (skupina esenciálních kyselin) jsou ryby a mořští živočichové, lněná semena, maková semena, sójový olej, řepkový olej, konopný olej, semena šalvěje, dýňová semena, slunečnicová semena, listová zelenina a vlašské ořechy.

Funkce

  • snižování krevního tlaku
  • snižuje bolesti, otoky a ranní tuhnutí kloubů, působí protizánětlivě
  • snižuje přecitlivělost k alergenům
  • tvorba buněčných membrán
  • snižování hladiny triglyceridů
  • snižuje tvorbu krevních sraženin
  • chrání pokožku
  • vliv na udržení správné teploty těla
  • výživa kůže a jejích derivátů

Odkazy

Reference

V tomto článku je použit text článku Esenciální mastné kyseliny ve WikiSkriptech českých a slovenských lékařských fakult zapojených v MEFANETu.

  1. MUCHOVÁ, Lucie. Metabolismus a biochemie trávení lipidů . Ústav lékařské biochemie a laboratorní diagnostiky 1. LF Univerzity Karlovy . Dostupné online. 
  2. ČR, ÚZIS. esenciální mastné kyseliny | NZIP. NZIP.cz . . Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2023-03-26. 
  3. Tuky (lipidy) a mastné kyseliny . Národní zdravotnický informační portál . Dostupné online. 

Související články