Emisní mlhovina

Dnes je Emisní mlhovina tématem velkého významu a zájmu širokého spektra lidí. Ať už kvůli svému dopadu na společnost, historickému významu nebo relevanci v současném prostředí, Emisní mlhovina je téma, které nikdy nepřestane fascinovat a intrikovat ty, kteří se do něj ponoří. V tomto článku se podíváme hlouběji na Emisní mlhovina, prozkoumáme jeho různé aspekty a nabídneme jedinečný pohled na toto široké a rozmanité téma. Doufáme, že prostřednictvím podrobné analýzy a kritického zkoumání objasníme Emisní mlhovina a poskytneme našim čtenářům úplnější pochopení tohoto tématu, které nás tolik ovlivňuje.

Emisní mlhovina N 164

Emisní mlhovina je mlhovina složená převážně z ionizovaného plynu (plazmatu), který emituje (vyzařuje) světlo různé barvy. Zdrojem ionizace bývá vysoce energetické elektromagnetické záření blízké hvězdy. Jde o typ difúzní mlhoviny.

Obvyklým zdrojem ionizace je ultrafialové záření velmi žhavé hvězdy. Toto záření ohřívá okolní plyn a tím jej zbavuje elektronů. Elektrony se pak srážejí s atomy plynu a energii uvolní v podobě viditelného světla.

Nejčetnějším typem emisní mlhoviny je HII oblast. Dále sem patří planetární mlhoviny nebo pozůstatky po výbuchu supernovy.

Nejznámější emisní mlhoviny

Externí odkazy