Dharmačakra

V následujícím článku se ponoříme do fascinujícího světa Dharmačakra a prozkoumáme jeho mnohé aspekty. Od svého vzniku a vývoje až po dopad na současnou společnost byl Dharmačakra v průběhu let předmětem zájmu a debat. Prostřednictvím podrobné analýzy se budeme zabývat jeho hlavními charakteristikami, jeho možnými aplikacemi a důsledky, které má pro různé sektory společnosti. Dále prozkoumáme jeho relevanci v současném kontextu a budoucí perspektivy, které nabízí. Připravte se na cestu objevování a inovací s Dharmačakra jako hlavním protagonistou!

Tibetské kolo dharmy
Indické kolo dharmy

Dharmačakra (v sanskrtu) či dhammačakka (v páli), též kolo dharmy, je symbol reprezentující dharmu, Buddhovo učení a jeho cestu k probuzení. V tibetské tradici buddhismu patří dharmačakra mezi osm šťastných symbolů. Slovo dharmačakra se skládá ze dvou slov, a to dharma, čili Buddhova nauka, a čakra („kolo“).

Kolo dharmy patří mezi nejstarší buddhistické symboly a v době vzniku buddhistického umění patřilo mezi symboly, pomocí kterých byl vyobrazován Gautama Buddha. Dharmačakra mívá různý počet paprsků, často však osm, což tak reprezentuje osmidílnou vznešenou stezku.

Tibetské kolo dharmy
Tibetské kolo dharmy

Kuriozitou je zobrazení tohoto symbolu na chrámu povýšení kříže v Irkutsku, postaveném ve stylu sibiřského baroka, které v některých případech aplikovalo na křesťanské chrámy prvky buddhistické symboliky a ornamentů.[1]

V Unicode je Dharmačakra jako symbol U+2638 WHEEL OF DHARMA, tj. „Kolo dharmy“, a má osm paprsků: ☸

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Dharmacakra na anglické Wikipedii.

  1. Уильям Крафт Брамфилд. Восточные мотивы в церковной архитектуре Сибири. cultinfo.ru . . Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2016-08-18. 

Externí odkazy

  • Obrázky, zvuky či videa k tématu Dharmačakra na Wikimedia Commons