Desetinná značka

Desetinné oddělovače ve světě:
desetinná tečka
desetinná čárka
arabská notace
nedostupná data

Desetinná značka je znak, který odděluje v desítkovém zápisu čísla celočíselnou část a zlomek (ve významu necelé části), jinak řečeno odděluje pozice čísel se zápornými mocninami základu 10. V různých zemích se pro oddělovač desetinné části používají různé znaky, přičemž jejich volba následně ovlivňuje i znak pro oddělení tisíců. Desetinná čárka (anglicky decimal comma) je předepsána pro normy a dokumenty ISO a IEC a užívá se běžně ve většině evropských neanglofonních zemí (například π = 3 , 14 … {\displaystyle \pi =3,\!14\dots } ). Desetinná tečka (anglicky decimal point) se používá převážně v anglofonních zemích (např. π = 3.14 … {\displaystyle \pi =3.14\dots } ) a také ve většině programovacích jazyků. Desetinná tečka se vyskytuje od 15. století.

Charakteristika

Zobecněním na další poziční číselné soustavy je řádová čárka (nesprávně často nazývaná „desetinnou“). Speciální názvy v jednotlivých soustavách mimo desítkovou nejsou příliš často používané s výjimkou binární čárky ve dvojkové soustavě.

Na počítačích jsou pravidla pro desetinnou značku obvykle implementována v systémovém nebo aplikačním softwaru; změna desetinné značky se projeví při přepnutí tzv. locale.

Reference

  1. ISO/IEC Directives, Part 2, item 6.6.8.1: The decimal sign shall be a comma on the line in all language versions.
  2. Use of decimal point is 1.5 centuries older than historians thought. phys.org . . Dostupné online
  3. ČSN ISO 80000-1(2011), 7.3 Čísla, 7.3.1 Obecně

Související články