V současném světě hraje Chargé d’affaires zásadní roli v dnešní společnosti. Ať už na osobní, sociální, politické nebo ekonomické úrovni, Chargé d’affaires nabyla v našich životech nepopiratelného významu. Od svých počátků až po současnost je Chargé d’affaires předmětem debat, analýz a úvah v různých oblastech, což vyvolává názory a kontroverze. V tomto článku se ponoříme do dopadu a důležitosti Chargé d’affaires v současném kontextu, prozkoumáme jeho důsledky a otevřeme debatu o jeho významu v současné společnosti.
Chargé d’affaires (CDA) je diplomatická funkce vedoucího diplomatické mise v zahraničí. Česky je označovaná jako „vedoucí úřadu“. Může jím být jmenován diplomat, který je vedením zastupitelského úřadu pověřen ať již trvale, nebo dočasně, a který není řízen mimořádným a zplnomocněným velvyslancem. Funkce chargé d’affaires však nesouvisí s diplomatickými hodnostmi.
Při jmenování vysílající stát nežádá o souhlas hostitelské země (o tzv. agrément), jmenování je pouze oznamováno cizímu ministerstvu zahraničí. Chargé d'affaires tedy není akreditován u hlavy cizího státu (jako velvyslanec nebo vyslanec), ale u příslušného ministerstva zahraničních věcí. Stejně tak chargé d'affaires není vyslán hlavou státu, ale je do funkce jmenován ministrem zahraničí.[1]
Vídeňskou úmluvou o diplomatických stycích je rozlišována funkce „chargé d’affaires en pied“ a „chargé d’affaires ad interim“:
Diplomaté pověření funkcí chargé d’affaires en pied patří zpravidla mezi vedoucí a vyšší diplomaty.