V dnešním článku budeme hovořit o Buffonova jehla, tématu, které v poslední době upoutalo pozornost mnoha lidí. Od svého významu ve společnosti až po jeho dopady na životní prostředí je Buffonova jehla tématem, které nenechává nikoho lhostejným. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty související s Buffonova jehla, analyzujeme jeho dopad a možná řešení, která jsou navržena pro řešení problémů, které představuje. Kromě toho se dozvíme o nejnovějších výzkumech a relevantních datech, které nám umožní lépe porozumět důležitosti Buffonova jehla v našem každodenním životě. Nenechte si ujít tuto kompletní analýzu na Buffonova jehla!
Buffonova jehla je slavná matematická úloha, kterou v roce 1777 vymyslel francouzský matematik Georges Louis Leclerc de Buffon.
Úloha zní takto:
Hodnota této pravděpodobnosti je . Pomocí takového experimentu je tedy možné zjistit přibližnou hodnotu π: hod jehlou se bude mnohokrát opakovat a bude se zapisovat, v jakém poměru z celkového počtu hodů jehla protne linku. Tento výpočet je příkladem užití metody Monte Carlo.
Mějme jehlu o délce a hoďme ji na rovinu rozdělenou s rovnoběžnými linkami , přičemž (jehla je menší než vzdálenosti mezi linkami). Jaká je pravděpodobnost, že jehla protne linku?
Nechť je vzdálenost od středu jehly k nejbližší lince a nechť je velikost ostrého úhlu, který svírá jehla a linka.
Hustota pravděpodobnosti náhodné proměnné je pro rovna
Hustota pravděpodobnosti je pro rovna
Tyto dvě náhodné proměnné jsou navzájem nezávislé, proto složená hustota pravděpodobnosti je rovna součinu dílčích hustot:
Jehla protne linku tehdy, pokud
Integrováním složené hustoty pravděpodobnosti dostaneme pravděpodobnost, že jehla linku protne:
Pokud při hodech jehla protla linku v případech, můžeme psát odhad
ze kterého lze vyjádřit takto:
Pokud bychom na počátku zvolili jehlu delší než je vzdálenost mezi linkami (), byl by výsledný vzorec ve tvaru