Brašnář

Brašnář je téma, které v posledních letech upoutalo pozornost mnoha lidí. Svým dopadem na společnost a kulturu vyvolal četné debaty a protichůdné názory. Od svých počátků až do současnosti je Brašnář předmětem studia a výzkumu a nadále je předmětem zájmu akademiků, odborníků i široké veřejnosti. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty související s Brašnář, analyzujeme jeho vliv, jeho výzvy a příležitosti.

Taška pro panenku. Učňovská práce brašnáře.

Brašnář je řemeslník, který vyrábí kožené tašky, brašny, kufry, aktovky, pouzdra a další. Brašnářské výrobky se dnes vyrábějí i z umělých kůží nebo koženky a obvykle opatřují textilní podšívkou. Podobné řemeslo je řemenář.

Postupy

Práce na výrobku začíná pokrajováním kůže podle střihu, následuje sešívání připravených dílů, do nichž se zároveň všívá i podšívka. Větší výrobky (kufry, aktovky) mohou být ještě vyztuženy deskami z impregnované lepenky nebo umělé hmoty. V současnosti se šije většinou (sedlářským) šicím strojem, při ručním šití se linie švu nejprve označí ostrým ozubeným kolečkem a otvory se propichují šídlem. Otřepy na otvorech se odstraní nožem. Sešitý výrobek se někdy ještě tvaruje a často opatřuje kovovými sponami, zámky a kováním. Typické zdobení brašnářských výrobků se dělá vytlačováním rýh nebo ornamentů.[1]

Odkazy

Reference

  1. Ottův slovník naučný, heslo Řemenář.

Literatura

  • Ottův slovník naučný, heslo Řemenář. Sv. 21, str. 537

Související články

Externí odkazy

  • Obrázky, zvuky či videa k tématu bag maker na Wikimedia Commons