Boleslavka

V dnešním světě získal Boleslavka nebývalý význam. Ať už kvůli svému dopadu na společnost, politiku, ekonomiku nebo kulturu, Boleslavka je téma, které nenechává nikoho lhostejným. Od svých počátků až dodnes je Boleslavka předmětem studia, debat a sporů. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty Boleslavka, analyzujeme jeho důležitost v současném kontextu a jeho vliv v různých oblastech každodenního života. Kromě toho se ponoříme do jeho historie, vývoje a budoucích perspektiv s cílem důkladně porozumět významu Boleslavka dnes.

Levý Hradec

Boleslavka je stará cesta ve Středočeském kraji, původně spojující opevněná přemyslovská sídla Levý Hradec a Boleslav (dnešní Stará Boleslav). Vede východo-západním směrem, přibližně po rovnoběžce 50°10', a překonává vzdálenost asi 21 kilometrů vzdušnou čarou.

Historie

Stezka vznikla zřejmě již v 9. století. Sloužila pak jako komunikace ve velmi podobné trase přibližně tisíc let. Později byla využívána i jako poutní cesta pro procesí směřující do kostela Nanebevzetí Panny Marie ve Staré Boleslavi. Její význam postupně klesal s rozvojem sítě železnic a silnic v 19. století. V současnosti slouží již jen některé její části jako méně významné cesty, některé úseky zcela zanikly.

Průběh cesty

Boleslavka začíná na hradišti na Levém Hradci. Strmě klesá do údolí Vltavy a pokračuje směrem k východu po levém břehu. Řeku překonávala přes brod přibližně v místě dnešního jezu v Klecánkách. Dále její trasa stoupá postranním údolím přes Přemyšlení a Veltěž po rovině do Zdib a přes mírné návrší do Březiněvsi. "Polím po pravé straně silnice k Líbeznicum se říká na Boleslavce. Jméno Boleslavka pochází od sousedící polní cesty zvané Boleslavka, po které chodívalo procesí na pouť do staré Boleslavi. Procesí vyšlo z Klecan, přilehlé obce se k němu přidávali, též i naše obec."[1]

Cesta dále vede mezi Hovorčovicemi a Třeboradicemi k Mírovicím a do Veleně. "Dole v údolí Mratínského potoka v místech, kde silnice začíná stoupat k výšině směrem na Brázdim byly do nedávné doby bažiny a močály a sama silnice (či dříve cesta Boleslavka) musela být tehdy zpevněna hatěmi a pro mlýn či vesnici zde nebylo místo."[2]

Z Veleně cesta pokračuje po menší silnici vedoucí údolím Mratínského potoka, přes Brázdim a do Brandýsa nad Labem-Staré Boleslavi. Vede ulicemi Brázdimská, Kostelecká, Na Nižším hrádku a Na Prádle a kolem dnešního zámku (původně hradu) v Brandýse nad Labem. Labe do Boleslavi zřejmě překonávala po dřevěném mostě, jehož přesná poloha není známa.

Odkazy

Reference

  1. Václav Pokorný: Kronika obce Březiněvse, 1947. Obec Březiněves, brezineves.cz. Dostupné z WWW Archivováno 2. 4. 2015 na Wayback Machine..
  2. Zdeněk Černý: Historie obce Veleň. Obec Veleň - Mírovice, velen.cz, nedatováno. Dostupné z WWW.

Literatura

Zdeněk Černý. Boleslavkou od středověku k dnešku. Náš region. Duben 2009, čís. S7, s. 1–4. 

Související články

Externí odkazy