V tomto článku prozkoumáme fascinující svět Biologická membrána. Ať už mluvíme o životě historické postavy, aktuálním tématu, důležitém datu nebo jakémkoli jiném relevantním tématu, Biologická membrána je téma, které bezesporu upoutá naši pozornost. V tomto smyslu se ponoříme do jeho důležitosti, analyzujeme jeho důsledky a zjistíme, proč je Biologická membrána v dnešní době tak relevantní. Přidejte se k nám na této cestě za poznáním a nechte se překvapit vším, co se o Biologická membrána musíme dozvědět.
Biologická membrána či též biomembrána je membránová struktura, která tvoří součást živých systémů. Je tenká, odděluje dvě prostředí nebo struktury, a v závislosti na své stavbě plní často i další, často velmi komplexní funkce.
Protože pojem membrána je z hlediska biologie dosti široký pojem, rozdělujeme biologické membrány na dvě základní skupiny: buněčné a anatomické membrány.
Buněčné membrány jsou tvořené převážně molekulami fosfolipidů[pozn. 1], které jsou orientované vůči okolnímu vodnému prostředí. Většina buněčných membrán je tvořena dvojitou vrstvou lipidů, které jsou orientovány hydrofilní částí molekuly směrem ven, hydrofobní uhlíkové řetězce pak tvoří vnitřek membrány. Stavbu takové membrány popisuje model fluidní mozaiky; membrána je v podstatě polotekutá a proteiny integrované v membráně jsou zakotveny do značné míry pohyblivě (nemohou se translokovat na opačnou stranu membrány). Buněčné membrány jsou semipermeabilní (polopropustné): jsou selektivně propustné pouze pro některé látky. Transport látek membránou je ovlivňován a řízen specializovanými proteinovými přenašeči, kanály a iontovými pumpami.
Mnohé vnitřní membrány spolu komunikují a nazývají se souhrnně endomembránový systém.
U mnohobuněčných organismů se vytvářejí anatomické struktury, které také mají charakter membrány. Mikroskopické membrány jsou tvořené mezibuněčnou hmotou, některé makroskopické mnohovrstevné membrány jsou tvořeny vazivem. Struktury, které jsou v anatomii nebo mikroskopické anatomii označované jako membrána nemají více společných znaků než právě jejich rovinné uspořádání; některé jsou polopropustné, jiné nepropustné, i jejich funkce jsou rozdílné.
Během vývoje embrya vznikají některé membránové struktury, které se později prolamují a tím zanikají, nebo naopak zesilují a tvoří struktury, které se později již jako membrány neoznačují