Biocid

V dnešním světě je Biocid velmi zajímavé a aktuální téma. Biocid již dlouhou dobu přitahuje pozornost lidí všech věkových kategorií a sociálních vrstev, vyvolává debaty, výzkumy a hloubkové analýzy v různých oblastech. Ať už kvůli svému vlivu na společnost, jeho vlivu na populární kulturu, jeho významu v historii nebo z jakéhokoli jiného důvodu, Biocid se dokázal postavit jako zásadní téma v současném diskurzu. V tomto článku prozkoumáme různé aspekty související s Biocid a analyzujeme jeho dopad, důsledky a relevanci dnes.

Biocid (řec. bio = život + cidó = ničím) je obecně látka používaná k hubení, tlumení nebo omezování růstu škodlivých organismů ve všech oblastech lidské činnosti.

Směrnice Evropského parlamentu a Rady 98/8/EC o uvádění biocidních přípravků na trh rozděluje biocidní přípravky do čtyř kategorií a 23 typů:

  • desinfekční a biocidní látky
  • konzervační přípravky
  • přípravky pro regulaci živočišných škůdců
  • ostatní biocidní přípravky

V roce 2009 předložila Evropská komise návrh nového nařízení o biocidech, která se nyní projednává na úrovní expertů členských států EU a která by měla vstoupit v platnost od 1. září 2013.[1] Od 1.9.2013 nabylo účinku Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 528/2012 ze dne 22. května 2012 o dodávání biocidních přípravků na trh a jejich používání [2]

Reference

  1. ŠUTA, Miroslav. Biocidy - revize politiky Evropské unie. EKO - ekologie a společnost. 2010, čís. 2, s. 13–14. 
  2. EUR-Lex - 32012R0528 - EN - EUR-Lex. eur-lex.europa.eu . . Dostupné online. 

Literatura

  • Miroslav Šuta: Biocidy - revize politiky Evropské unie, EKO - ekologie a společnost, 2/2010

Související články

Externí odkazy