Bioakumulace

Vzhled přesunout do postranního panelu skrýt Bioakumulace polutantů: růst koncentrace chemických látek v rámci tzv. potravní pyramidy (potravního řetězce).

Jako bioakumulace se označuje růst koncentrace chemické látky v organismu. Dochází k ní obvykle v rámci tzv. potravní pyramidy, kdy se v každé trofické (potravní) úrovni zvyšuje koncentrace látky v organismu díky konzumací organismů nižší trofické úrovně. Např. v řetězci „planktonryby – dravé ryby – člověk“ je pravděpodobně nejvyšší koncentrace dané bioakumulativní látky v lidském těle.

Organismy, v nichž se akumulují tyto látky, mohou být využity jako bioindikátory stavu životního prostředí.

Bioakumulativní látky

Příkladem bioakumulativních látek jsou např. DDT, hexachlorbenzen (HCB), polychlorované bifenyly (PCB), xylenové pižmo, polyaromatické uhlovodíky, polybromované difenylethery (PBDE) nebo dioxiny. Schopnost bioakumulace vykazují také uhlíkové nanotrubice.

Reference

  1. IRZ: DDT Archivováno 21. 12. 2009 na Wayback Machine.
  2. IRZ: Hexachlorbenzen Archivováno 30. 10. 2009 na Wayback Machine.
  3. US Environmental Protection Agency: Polychlorinated biphenyls (PCBs) And you... Archivováno 4. 7. 2008 na Wayback Machine.
  4. Miroslav Šuta: REACH: Prvních 7 nebezpečných chemikálií čeká restrikce Archivováno 10. 1. 2010 na Wayback Machine., respekt.cz
  5. Ivan Holoubek: Polycyklické aromatické uhlovodíky (PAHs) v prostředí, Český ekologický ústav, Praha 1996
  6. Miroslav Šuta: Bromované zpomalovače hoření a jejich rizika Archivováno 17. 7. 2006 na Wayback Machine.
  7. Environmental Protection Agency: Dioxins and Furans, Persistent Bioaccumulative and Toxic (PBT) Chemical Program
  8. Miroslav Šuta: Nanotechnologie: Velké přísliby i značná rizika nanotrubic Archivováno 16. 10. 2009 na Wayback Machine., respekt.cz

Externí odkazy

Portály: Životní prostředí | Chemie